* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: HZ. OSMAN ANLATIYOR  (Okunma sayısı 693 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 9636
    • fanidunya.net
HZ. OSMAN ANLATIYOR
« : Haziran 16, 2019, 09:00:09 ÖÖ »
HZ. OSMAN ANLATIYOR:

En Sevdiğim Şey

Ben dünyanın en kısmetli insanlarından biriyim. Hem ilk Müslümanlardanım, hem de Peygamberimizin damadıyım.

Sevgili Peygamberimizin kızı Rukiye r.a ile evlendiğimizde, mekke’nin zor yıllarıydı. Eşimle HabeşistanA hicret ettik. Birlikte büyük sıkıntılar çektik. Fakat o, asla şikayet etmedi. Yaşadığımız bütün sıkıntıların. Allah’a özgürce ibadet edebilmek için biliyordu. Peygamberimiz medine’ye hicret ettikten sonra, biz de Medine’ye gittik. Ama eşim Rukkiye r.a aniden hastalandı. Bedir Savaş’ına da onun hastalığı ile ilgilendiğim için katılamadım. Bedir’den sonra vefat etti.

Rukkiye’nin r.a vefatı beni çok üzmüştü. Ben şimdi onsuz ne yapacaktım? Bu üzüntülü günlerimde peygamberimiz beni teselli etti ve diğer bir kızıyla rahmetli eşim Rukkiye’nin r.a kızkardeşi Ümmü Gülsüm r.a ile evlenmemi istedi. Bu benim için gerçekten çok büyük bir onurdu.

Ümmü Gülsüm r.a  de Rukkiye r.a  gibi iyi huylu, güzel ahlaklı sabırlı bir Müslümandı. Onunla da çok mutlu evliliğim oldu.

Müslüman kardeşlerim, Peygamberimizin iki kızıyla evlendiğim için bana ‘’İki nur sahibi’’ lakabını taktılar. Hayatta en çok hoşuma giden şey de bu lakaptır zaten.

Peygamberimizin duasıyla çok zengin bir insan oldum. Kısa zaman içinde, kendi kervanımı Şam ve yemen’e göndermeye başladım. Bol bol kazanıyor, Kazandıklarımı da ihtiyacı olanlar için harcıyordum.

Sevgili Peygamberimiz bize şunu vaat ermişti:

İhtiyacı olanlar için mallarımızı harcadıkça Allah bize daha çok verecekti. Gerçekten d e verd de. Fakirler ve muhtaçlar için neyi harcadıysam kısa zaman sonra çok daha fazlasını kazandım.

’SİZDEN FAZLA VEREN VAR!’’

Arabistan’da yağmurlar çok az yağdığından, zaman zaman kıtlık olurdu.

Kıtlık zamanlarda insanlar yiyecek bulmakta zorlanırlardı. Bütün ümitler Şam veya Yemen’den gelecek kervanlara bağlanırdı. Çünkü bu kervanlar, şehrimize her türlü yiyecek maddesini taşırdı.

Hz. Ebubekir’in halife olduğu dönemde, yine bir kıtlık olduğu dönemde, yine böyle bir kıtlık olmuştu. Topraklar çatlamış, hayvanlar suya hasret kalmış, yiyecek ekmek zor bulunur hale gelmişti. Bazı tüccar arkadaşlarım, komşu şehirlerden getirdikleri buğday çuvallarını satıyorlardı ancak onlar da zamanla tükenmişti.

İşte o günlerde, buğday yüklü yüz deveden oluşan bir kervanım, Şam’dan Medine’ye geldi. Herkes hemen başıma toplandı. Tüccarlar, buğdayları benden satın alıp halka satmak istiyorlardı. Ne kadar yüksek fiatlar teklif ettiler de ben hiçbirine tek bir çuval bile satmadım. Her defasında, ‘’Sizden daha çok veren var, satmam!’’ diyordum. Gerçekten de onların bana teklif ettikleri fiyatlardan daha yüksek veren bir alıcı vardı.

Benim hiç bir teklifi kabul etmeyişim, tüccarları kızdırmıştı. Gidip beni halife Hz. Ömer’e şikayet etmişler. ‘’Halk ekmek bulamıyor, Osman r.a daha fazla kar etmek peşinde!’’ demişler. Halife beni huzuruna çağırıp neden böyle yaptığımı sordu

Gülümseyerek içimden geçenleri anlattım:

‘’Ey Ebubekir r.a, onlar buğdayları benden yedi kat fazla almayı teklif ettiler. Yani onlar bire yedi veriyorlar. Oysa Allah, Kur’an’da 700 kat fazlasını vaat ediyor! Onun için ‘’Sizden fazla veren var dedim. Sen de şahit ol 100 deve yükü buğdayı, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için Medine halkına dağıtıyorum.

İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.