* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: İSLAM KARDEŞLİĞİ VE ÜMMET OLMA BİLİNCİ  (Okunma sayısı 84 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 9636
    • fanidunya.net
İSLAM KARDEŞLİĞİ VE ÜMMET OLMA BİLİNCİ
« : Temmuz 11, 2019, 11:51:02 ÖS »
İSLAM KARDEŞLİĞİ VE ÜMMET OLMA BİLİNCİ

Allah (c.c) ikbal günlerini insanlar arasında nöbetleşe evirip çevirir. Bolluk yıllarını kıtlık seneleri, kıtlık dönemlerini bolluk devirleri takip eder. İnsanların her döneme hazırlıklı olması, düşenin yanında, yakınında ve yardımında bulunması gerekir. Nitekim Asr-ı Saadet’teki hicrette kardeşlik ve yokluk zamanlarındaki dayanışma, bunun en güzel örneğidir.

Kur’ân, hicrette vatandan ve evlattan imanî bir gaye ile geçip başka bir yurda göçenlere kucak açan, onlarla evlerini, yuvalarını ve imkânlarını paylaşan; hatta kendilerinin ihtiyaç duymasına rağmen diğerkâmlığı seçen ensarı “îsâr” lafzı ile sena etmektedir:

“Yurtlarını muhacir Müslümanlara hazırlayıp iman sahibi olan ensar Müslümanları, kendi yurtlarına göç eden muhacirleri severler ve onlara verilenden sadırlarında bir kaygı duymazlar. Kendilerinin ihtiyacı olsa bile, onları kendilerine tercih ederler (îsâr). Nefsinin hırsından korunan böyleleri gerçek felaha erecek olanlardır.”[Haşr Sûresi, 59/9]

Peygamber Efendimizin (s.a.s) oluşturmak istediği toplumun nasıllığını, zamanı saadetlerinde oluşturduğu sahâbiler toplumundan çıkarabiliriz. İnançta tevhid, toplumda uhuvvet yani kardeşlik esastır. Dolayısıyla Efendimizin (s.a.s) gerçekleştirdiği İslâm toplumu, sınırları İslâm imanı ile çizilmiş, din kardeşliği ilke ve hukukuna dayalı kardeşler topluluğudur. “Mü'minler kardeştirler” [Hucurât Sûresi,49/10]âyeti ve “Müslüman Müslümanın kardeşidir” [Buhârî, Mezâlim/3; Müslim, Birr/58]  hadisi bu yapının tespitini yapmaktadır.

“Müminler Ancak Kardeştir.”

Buayetten hareketle İslâm toplumunun kardeşlik ilkelerini Peygamberimiz (s.a.s) şöyle açıklamaktadır:

Mü'minleri, aynı binayı inşa eden tuğlalar ya da bir vücudun uzuvları gibi değerlendirmek ve hiçbir mü'mine buğz etmemek, arkasından konuşmamak, iftira etmemek, gıybetini yapmamak, sû-i zanda bulunmamak, kardeşlik hukukuna aykırı hiçbir davranış sergilememek, acıları hissetmek, paylaşmak ve gidermeye çalışmak…

İki Kere Kardeşlik Ahdi Yapıldı.

Kur’ân-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde kardeşlik ile ilgili verilen mesajlar çerçevesinde birbirimizi sevmedikçe gerçek mü’min olamayacağımız belirtilmektedir. İslâm kardeşliğini bu doğrultuda en iyi anlayan neslin, ahlakça faziletlerin zirvesinde olan sahabeler olduğunu görmekteyiz. Efendimiz (s.a.s)  iki kere kardeşlik ahdi gerçekleştirmiştir. Bu uygulamalardan birincisinde Mekke’deki Kureyşli zenginlerle bazı azatlı köleler, ikincisinde ise hepimizin bildiği gibi ensar ve muhacir kardeş ilan edilmiştir.

Ensar ve muhacir kardeşliği tarihimizde müstesna bir kardeşlik örneğidir. Mallarını mülklerini bırakarak Allah (c.c)  yolunda hicret eden muhacirlere, evlerini ve gönüllerini açarak karşılayan ensara en güzel rütbenin Kur’ân tarafından “ensar” ismi takılmak suretiyle verildiğini ve nice hadis-i şeriflerle de ensarın taltif edildiğini görmekteyiz.  Ensar ve muhaciri rahmetle anmamız gerektiği şu ayet-i kerimeden açıkça anlaşılmaktadır:

“İlk muhacirler ve Ensar ile onlara güzellikle uyanlar var ya... İşte onlardan Allah razı olmuştur. Onlar da Allah’tan razı olmuşlardır.” [Tevbe Sûresi, 9/100]

Onlar Kardeşlik Eğitimini Efendimizden Aldılar.

Müslüman olmak için önce İslâm kardeşliğini iyi anlamamız, nefsimizden ödün vermemiz, özverili olmamız, fedakâr olmamız gerekmektedir. Bir gün Hz. Ömer bir kurban kesmişti, kurbanın bir kısmını bir fakire gönderdi. O sahâbî “benim bugün yemeğim var” dedi ve almadı. Sonra başka birisine gönderdi, o da; “durumu daha kötü olanlar vardır onlara götürün” dedi, almadı. Böylece bu et birkaç evi dolaştıktan sonra ilk götürüldüğü eve yeniden götürüldü.

Kardeşlerini kendilerinden fazla düşünen bu insanlar melek değildi; bunlar da insandı. Üstelik cahiliye karanlığından yeni çıkmışlardı. Ama Kur’ân ve Sünnet eğitiminden geçmişlerdi. Onlar Efendimizin (s.a.s) dizinin dibinde yetişmişlerdi. Orada bir saat kalan, alacağını alıyordu. Kardeşlik, dostluk, arkadaşlık orada öğreniliyordu. Efendimizin (s.a.s)  gönüllerine işlediği sevgi rahmet ve şefkat sayesinde o insanlar bambaşka bir insan oldular.

Suffa Ashâbı’ndan dermanı kesilen birisi Rasûlullah'a (s.a.s) gelip halini arz etti. Peygamberimiz de (s.a.s) onu zevcelerine gönderdi. Mü’minlerin anneleri, “evimizde sudan başka bir şey yok” diye beyân-ı i'tizâr ettiler. Bunun üzerine Allah Rasûlü (s.a.s):

“Kim bu açı yemeğine ortak eder?”diye ashâbına sordu. Ensar'dan bir kişi ayağa kalkıp: “Ben” dedi ve suffalı misâfiri alıp evine götürdü. Evinde eşinden “çocuklarının yiyeceğinden başka bir şey bulunmadığını” öğrendi. Sofrayı kurup lâmbayı yaktıktan sonra yemeği sofraya koydular, Yemeğe başlayınca ev sâhibi kandili düzeltiyormuş gibi yaparak ışığı söndürdü. Sâdece misâfirin yemesi için ortamı kararttı. Karı-koca yiyormuş gibi yaptılar. Misâfir güzelce karnını doyurdu. Onlar aç sabahladılar. Sabah olunca ev sâhibi, Allah Rasûlü'nün (s.a.s) yanına gittiğinde ona buyurdu ki:

“Bu gece Allah sizin hareketinizden memnun oldu ve hakkınızda şöyle buyruldu:

Onlar kendilerinde yoksulluk olsa bile kardeşlerini öz canlarından üstün tutarlar.” [Haşr Sûresi, 59/9]

Kardeşlik Meselesi Ümmet Şuuru İle Anlaşılır.

Allahü Teâlâ “Erkek kadın bütün mü'minler (tevhîdde) birbirlerinin velileridirler” [Tevbe Sûresi, 9/71]  buyurmakla mü'minlerin tevhîdde birleşmek sûretiyle hem dünya ve hem de âhiret işlerinde birbirlerinin yardımcısı olmaları gerektiğini ifade etmektedir.

Dine hizmet etmek ancak ve ancak bütün İslâm âlemindeki Müslümanların aynı gaye etrafında birleşip aynı duygularla İslâm’ı ve şeriatlarını her türlü tehlikeden korumak ve zafere ulaştırmakla mümkündür. Bu gayeye ulaşma hususunda Cenâb-ı Allah insanların günde beş defa mescitlerde bir araya gelmelerini ve haftada bir defa camide toplanmalarını, senede iki defa bayram münasebeti ile bir mekânda cem olmalarını ve ömürlerinde bir defa da hacc vesilesiyle bütün beldelerden gelip Beytullah'ın etrafında birleşip Arafât’ta hep birlikte vakfeye durmalarını ümmet bilincinin oluşmasında vesile kılmaktadır.

Müslümanlar kendi aralarında Allahü Teâlâ'nın emrettiği şekilde birleşmiyor ve Allah'ın gösterdiği yolun hâricinde bir yol takip ediyorlarsa, Allah muhafaza buyursun, zilletin çukuruna yuvarlanmışlar demektir.  Bu minvalde “Allah'tan korkun ve birbirinizin arasını düzeltin” [Enfâl sûresi, 8/1]  ayeti Müslümanların arasının bulunmasını; “... Birbirinizle nizâlaşmayın! Sonra içinize korku düşerek devletiniz elden gider” [Enfâl sûresi, 8/46]ayeti ise birbirlerine muhalefet ettikleri takdirde elbette ki aralarında anlaşmazlık ve mücadelenin ortaya çıkacağını ve birliğin sağlanamayacağını ifade etmektedir.

Bütün bu açıklamalardan anlaşılmaktadır ki İslâm ‘ümmet bilinci’ni kuşanmamızı ve Müslümanların birleşmesini bizlere sorumluluk olarak yüklemektedir. Kardeşliğin gerçekleşmesi ümmet anlayışı, Müslümanların birliği ile mümkündür. Kardeşlik, dünya Müslümanlarının birleşmesi ile gerçekleşir. Dolayısıyla kardeşlik meselesini sadece ferdî/ kişisel olarak değil ümmet bilinci çerçevesinde de ele almamız gerekmektedir. Kendi köşesinde yalnız başına İslâm’ı yaşamakla İslâm kardeşliği gerçekleşmez. Müslümanlar bu şuura ermediği müddetçe Allah’ın rızasını kazanamazlar.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Öyle Zaman Gelecek Ki Gönderen: anadolu
[Bugün, 08:42:19 ÖÖ]


Kalbin Şikayeti Gönderen: anadolu
[Bugün, 08:28:56 ÖÖ]


Doğru Sözlülüğü Gönderen: anadolu
[Bugün, 08:22:57 ÖÖ]


SEN FARKLI OL Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:28:53 ÖÖ]


YALAN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:26:08 ÖÖ]


ÖLMEK İSTEDİĞİN YERDE MİSİN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:21:21 ÖÖ]


KİNİNE SAHİP ÇIK Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:17:42 ÖÖ]


DİNDARLIK Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:10:53 ÖÖ]


Şaka ve Latîfe Yapması Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:21:32 ÖÖ]


Sen Bir Kızını Vermezsin De Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:19:52 ÖÖ]


Psikoterapi İlaç Yerine Geçmez Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:15:01 ÖÖ]


OBSESSİF KOMPULSİF BOZUKLUK Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:12:03 ÖÖ]


ALLAH’INI SEVEN ALLAH’TAN KORKSUN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:29:24 ÖÖ]


FAZLA KİLOLARINIZA VEDA EDİN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:20:48 ÖÖ]


BAŞIMIZIN BELASI MİGREN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:16:03 ÖÖ]


NEDEN ZAYIFLAYAMIYORUM Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:13:42 ÖÖ]


DİŞ GICIRDATMA - BRUKSİZM Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:09:29 ÖÖ]


Mustafa Özcan Güneşdogdu - Medet 320 kbps Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ekim 14, 2019, 08:02:58 ÖS]


BİRLİKTE YAŞAMA ZEMİNİMİZ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ekim 14, 2019, 06:19:56 ÖÖ]


EMREDİLECEK MARUF – YASAKLANACAK MÜNKER Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ekim 14, 2019, 06:16:52 ÖÖ]