* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle

İSTEK PANELİ GİRİŞİ

 

Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: OKULDA BAŞARI İÇİN HUZURLU AİLE ORTAMI ŞART  (Okunma sayısı 145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 10256
    • fanidunya.net
OKULDA BAŞARI İÇİN HUZURLU AİLE ORTAMI ŞART
« : Ağustos 12, 2019, 08:57:08 ÖS »
OKULDA BAŞARI İÇİN HUZURLU AİLE ORTAMI ŞART

Derya ailenin en büyük çocuğuydu.İlkokul üçüncü sınıfta okuyordu.Şimdiye kadar derslerinde başarılı olmasına rağmen ,son iki aydır ders başarısında belirgin düşmeler olmaktaydı.Önceden konuşkan,mutlu,sosyal bir çocuktu.Derya nın anne ve babası arasında sürekli sorunlar vardı ve çift bu yüzden çok sık kavga ediyordu.Derya nın halası da bir sene önce olaylı bir şekilde boşanmıştı.Derya da ,anne babasının boşanma ihtimalinden çok korkuyordu.Aslında böyle bir şey gerçekte yoktu fakat Derya sanki kötü şeyler olacakmış gibi hissediyordu.Derya nın arkadaş çevresi aslında çoktu,kendisi arkadaşları arasında sevilen bir kızdı.Ama son günlerde arkadaşlarına olan ilgisi de azalmıştı.Daha çok yanlız başına kalmak istiyordu.Ne zaman ders çalışmaya başlasa aklına anne babasıyla ilgili kötü senaryolar geliyordu.Aklını ve kendini derslerine veremiyordu.

Anne ve baba nın kızlarını bana getirme nedeni ;Derya nın ders başarısının düşmesi ve dikkat dağınıklığı sorunu olabilceğinden şüphe duymaları idi.Anne- baba ve Derya yı öncelikle beraber alıp sorunu her birinden kendi bakış açılarıyla dinledikten sonra öğrenciyi bireysel seansa aldım.Öncelikle danışanıma Dikkat,idrak,tespit ,hafıza fonksiyonlarını ölçen” Benton Görsel algı” testi ve “D2 Dikkat testi”ni uyguladım.Bu testlerin sonucuna göre Derya nın dikkat problemi yoktu.Bir sonraki seansta Derya nın bilinçaltı süreçlerini ortaya çıkaran psikolojik testler   uygulandı.Bütün bunların sonucunda öğrencinin önemli bir sorunu olmadığı,bilinçaltında ailesinin dağılmasıyla ilgili önemli kaygıları olduğu ve bu yüzden ders başarısının düştüğü ortaya çıktı.Derya nın anne babası ile çift terapilerine başlandı.Arada Derya ,anne ve babası nın birlikte katıldıkları” Aile Terapileri “de yapıldı.Bütün bunların sonucunda öğrencinin ders başarısında kısa süre içersinde düzelmeler görüldü.

Bu vakada görüldüğü üzere bazı ders başarısızlığı vakalarında   psikolojik faktörler çoğu zaman olumsuz yönde etkili olurlar.Onun için her zaman savunduğum bir şey vardır;Ders başarısı için en önemli koşul çocuğun veya gencin mutlu huzurlu sağlıklı olmasıdır.Anne ve baba, bunun için çocuklarına her zaman sevildiğini hissettirmeli ve onu her koşulda seveceğini   garanti etmelidir.

Okulda başarılı olma için siz değerli anne babalara önerilerimi sıralamak isterim;

*Anne -baba olarak ,çocuğunuzun kapasitesinin farkında olmalısınız ve bu kapasitesini zorlayıcı beklentiler içinde olmamalısınız ya da “Nasıl olsa bunu halleder” düşüncesiyle onu serbest bırakmamalısınız.

*Çocuklarınıza ödev konularında yardımcı olun.Fakat bunu yaparken de kesinlikle onun yerine ödevlerini siz araştırmayın ve tek başınıza siz yapmayın.Bu şekilde yardım ederek,onun sorumluluk almasını engellemiş olursunuz.

*Anne -babalar sınıf ve ders öğretmenleriyle iletişim kurarak çocuğun ders durumlarını takip etmeli,çocuğun başarısı için öğretmeni ile birlikte karar almalı beraber   hareket etmelidir.

*Aile içi iletişim,anne-baba ilişkisinin niteliği ,sıkıntı,stres gibi durumlar ,çocukları olumsuz yönde etkilediği ve ders başarısını düşürdüğü için ,mümkün olduğunca huzurlu bir aile ortamı hazırlamanız gerekiyor.Bunun için en önemli yapılacak şey çocuklarınızın yanıda asla kavga etmeyin ve sonrasında birbirinize küsmeyin.Yani anlaşmazlığınızı uzatmayın,eş olarak birbirinizi affedin.Ayrıca çocuğunuzu taraf tutmaya zorlamayın.
*Eğer çocuğunuz okulda beklediğiniz kadar başarılı değilse,ya da dikkatini toplamakta zorlanıyor gibiyse ,öğretmeniyle konuşun ve çocuğun gerçekten kapasitesinin altında sonuçlar alıp almadığını tespit edin.

*Çocuğu başarılı olma yönünde motive etmek için onu her şeyden önce, yüreklendirmek gerekir.Eğer siz ebeveyn olarak çocuğunuzun başaracağına inanırsanız ve bunu çocuğunuza aktarabilirseniz ,çocuğunuzun başarısı için kendisinden beklentisi de yüksek olacaktır.Ayrıca çocuğunun başaracağına inanan ve bunu ona ifade eden anne baba başarısızlık durumunda da dünyanın sonu olmayacağına çocuğuna hissettirmelidir.

*Çocuğunuzun çok fazla TV seyretmesine ve zamanının çoğunu internetde geçirmesine izin vermemelisiniz.Ders çalışırsa ve ödevlerini yaparsa ödül olarak TV seyretmesine ve hafta sonları sınırlı saatde internete girmesine olanak sağlamalısınız.

*Çocuğumuzun verimli ders çalışma yollarını öğrenmesi için bununla ilgili kitaplar alınmalı   ve bu konuda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

*Çocuğumuza “Ders çalış ,bugünlerde hiç ders çalışmıyorsun “yerine “Benim kızım/oğlum bugün okulda ne öğrendi?Eksik kalan bölümleri gel beraber belirleyelim.Sence bugün bu kadar çalışman yeterli mi?” şeklinde cümleler kurarak onları derse motive etmenin yollarını aranmalıdır.

*Çocuklarımıza zaman ayırıp onlarla sohbet etmeli ve değişik etkinliklere (gezme,sinema,tiyatro ,spor …vb.)beraber gidilmelidir.

*Çocuklarınızın ders dışında sosyal faaliyetlere yönlendirilmesine olanak tanınmalıdır.Böylece çocuk veya genç katıldığı sosyal faaliyetler sayesinde rahatlar,kafası boşalır.Bunun sonucunda da derslerine daha çok konsantre olabilir.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Siz Gerginliği Artıran Değil Azaltan Olun Gönderen: anadolu
[Bugün, 09:35:38 ÖÖ]


Kadere Razı Olmak Gönderen: anadolu
[Bugün, 09:32:23 ÖÖ]


Allah Bize Yeter Gönderen: anadolu
[Bugün, 09:29:01 ÖÖ]


Kabir Azabı Haktır Gönderen: anadolu
[Bugün, 09:23:10 ÖÖ]


Mü' min Kimdir, Münafık Kimdir Gönderen: anadolu
[Bugün, 09:16:31 ÖÖ]


Unutulmuş Etiketimiz Doğruluk Gönderen: anadolu
[Bugün, 09:12:34 ÖÖ]


Grup Hacegan - Dosta Davet 320 Kbps Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:08:14 ÖÖ]


Hasan Hüseyin - Canlar Kurban Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:58:05 ÖÖ]


Hasan Hüseyin - El-Melik 320 Kbps Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:47:33 ÖÖ]


FANİDUNYA NET ÜYELERİMİZ VE MİSAFİRLERİMİZ. CUMANIZ MÜBAREK OLSUN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:50:12 ÖS]


Camiler Vatanın Kalbi Gençler Şah Damarımızdır Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:26:30 ÖS]


Toplum Kuralları ve Davranışlarımız Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:20:48 ÖS]


İradeli Yetişkinler İçin Öz Denetimli Çocuklar Yetiştirmek Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:15:09 ÖS]


Okul Başarısında Ailenin Etkisi Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:10:53 ÖS]


Eğitimde Rol Modelin Etkisi Gönderen: gurbetciyim
[Dün, 08:05:57 ÖS]


Çocuklarda Mesuliyet Şuuru Gönderen: KOYLU
[Dün, 03:51:58 ÖS]


Duyarlı Çocuk Yetiştirmek Gönderen: KOYLU
[Dün, 03:46:41 ÖS]


İletişimde Sevgi Dili Gönderen: KOYLU
[Dün, 03:43:14 ÖS]


Allah’ı Bilmek Gönderen: KOYLU
[Dün, 03:39:41 ÖS]


Söylemde Müslüman Eylemde Nesin Gönderen: KOYLU
[Dün, 03:35:36 ÖS]