* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle

İSTEK PANELİ GİRİŞİ

 

Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: İradeli Yetişkinler İçin Öz Denetimli Çocuklar Yetiştirmek  (Okunma sayısı 131 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 11592
    • fanidunya.net
İradeli Yetişkinler İçin Öz Denetimli Çocuklar Yetiştirmek

İnsanoğlunu, yaratılışı itibariyle diğer mahlukattan ayıran en önemli özelliği akıl,irade ve şuur sahibi olması diyebiliriz.Ve insanda varolan bu mükemmel donanım, onu yeryüzünün halifesi konumuna yükseltmiştir.Yine, Ahzap suresinin 72. Ayet-i Kerimesinde, Rabbin arza ,semaya ve dağlara teklif ettiği emaneti sadece insanın kabul etmesinde de onun âhsen-i takvim üzere yaratılmasının sırrı büyük.Ve insan yine  bu yönüyle ,bünyesindeki harükulâde teçhizatla ,irâdi olarak kabul ettiği tercihleri veya reddetikleri ile Hz.insan konumuna çıkabiliyor.

Kişiye en büyük nimet olarak verilen imanın, onun bünyesinde kök salıp, dal budak olarak uzaması ve onun şuurlu bir mümin kıvamına gelmesi için, iradesinin hakkını vererek rabbinin kendisinden istediği ibadetlerine sebat göstermesinin payı mutlaka ki çok büyük. Burada iradesinin hakkını verme mevzusu bize bu yazıyı yazdıran en önemli neden.

İnsanın tercihlerini, ilişkilerini, iş yapış ahlakını ve hayat tarzını etkileyen ve bunda çok önemli bir faktör olan iradenin hakkını vermeyi acaba daha küçük yaşlarda çocuklarımıza nasıl öğretebiliriz?

Ya da evlatlarımızın, İrade terbiyesi kazanmış, modern psikolojinin adlandırdığı şekli ile öz denetim becerisine sahip çocuklar olmaları için, biz ebeynlerin hangi hususlara dikkat etmesi gerekir?

Öz denetimi tanımlayacak olursak,önemli bir amaca ulaşabilmek için kişinin davranışlarını ya da başka bir amaca yönelme eğilimini kendisinin denetleyip kısıtlamasıdır. Kısaca, kişinin kendi kendini kontrol etmesi diyebiliriz. Bu konuda flozof platon'un:"Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulursun" sözünü hatırlıyor ve şüphesiz insanın kendini yönetebilmesini "birey" olma yolundaki en önemli becerileri arasında görüyoruz.Çünkü kendini tanıyan bir kişi, ancak kendini yönetebilecektir.Ve bütün ilimler kendini bilmeye hizmet ettiği oranda değer kazandığından, Yunus Emre’nin ‘Bu nice okumaktır’ dediği yerdeyiz.

Öz denetim becerisini kazanan kişilerin kendi kararlarını kendileri alabilen, bağımsız hareket eden, aynı zamanda davranışlarının sonucuna katlanmayı göze alan mesuliyet sahibi,sabırlı ve kararlı kişiler olduklarını görüyoruz. Bu özelliklere sahip, kendi davranışını, iç motivasyonu ile kendisi harekete geçirebilen içten motorlu diyebileceğimiz öz denetim sahibi çocuklar yetiştirmemiz, sadece birey veya aile için değil, faziletli bir toplum inşası için de ciddi önem arz ediyor.

Öncelikli olarak, iç disiplin sahibi olmasını istediğimiz çocuğumuzun gönülden inanacağı  bir amacın belirlenmesi gideceği güzergahı bilmesi adına atılması gereken ilk adımlardan .

Amaç belirlenirken "niçin" sorusuna cevap aramak işimizi kolaylaştırabiliyor..

Çalışkan bir öğrenci olmak için,

zayıflamak için,

iyi bir sporcu olmak için,

Allah’ın razı olduğu bir kul olabilmek için  vs gibi.

Belirlenen amaç etrafında günlük rutinlerin oluşması için çocuğun hayatında önem ve önceliğine göre bir sıralama yaparak; günlük ,haftalık ve aylık planın yapılması ve bu planın uygulanmasında azim ve kararlılık gösterilmesi önemli. En ufak bir zorlukla veya engelle karşılaştığında pesetmeden devam etmesi için, ona başladığı işi bitirmenin hazzını yaşaması adına  rehberlik etmeliyiz.

Belirlediği amaçta istikrarı koruyabilmek için, kazandırılması gereken başka bir duygu çıkıyor karşımıza, sabır. Sabır irade sahibi her kimsenin rehber edinmesi gereken erdemlerden. Hazzı ötelemeyi öğreten sabır için, çocuğun her arzu ettiğinin sorgulanmadan hemen temin edilmesi, her istediğinin önünde hazır olarak sunulması ,haz oburu çocukların oluşmasına neden olacaktır.

İlkeli bir hayat tarzı yaşayanların davranış kalıplarını gözlemlediğimizde günübirlik gelgeç heveslerini ve haz odaklı duygularını erteleyebildiklerini görüyoruz. Burada karşımıza çıkan haz duygusunu öteleyebilmek, öz denetim konusunda atılacak en önemli adımlardan bir tanesidir. İnsanoğlunun yapmaktan keyif aldığı, zevk ve arzularının, belirlediği hedef- amaç ve değerleri ile çelişmesi durumunda hazzı ertelettiren yada sınırlandıran şeyin genelde eğitilmiş bir irade olduğu görülüyor.

Hazzı erteleme ile ilgili dünyada ilk defa 1970 yılında Colombiya üniversitesi'nde Walter Mischel tarafından uygulanan "Marsmallow testi"diğer bir adayla "Zevki Erteleme Beceri Testi" karşımıza çıkıyor. Bu testte 4-6 yaş anaokulu çocuklarının kendilerini kontrol etme ve duygularını yönetme becerilerini ölçme amaçlanıyor.

Testte çocuklara boş bir odada çok sevdikleri bir şeker önlerine konuyor ve 15 dakika yemeden beklediklerinde ikincisinin verileceğinden bahsediliyor. Teste bireysel alınan çocuklar şekeri yemeden beklemek için mücadele veriyor.

Testle ilgili, şekeri yemeden bekleyen çocukların daha sonra hayatları incelendiğinde akademik başarıları ve sosyal becerileri daha yüksek ve madde bağımlılığı gibi risklerin daha az olduğu gözlemleniyor.

Sağlıklı anne baba tutumunun gereğ iolarak çocuklarımıza, daha erken yaşlarda iç disiplin kazanmaları için kurallar koymalıyız.Çocuğun birey olarak kabul edildiği evdeki konulan bu kurallar nedenleri ile çocuğa açıklanmalı. Çocuk bu kurallar sayesinde yanlışı, doğruyu ve sınırlarını öğrenecektir. Bu kurallar uygulanırken aile bireyleri olarak tutarlı davranmalıyız. Tutarlılık evdeki ebeveynler arasında olduğu gibi,  ebeveynin kendi içindeki davranış ve sözleri için de geçerlidir.

Çocuklara özdenetim becerisi kazandırmak için yapılması gereken bir diğer husus ise yaşlarına uygun verilecek sorumluluklardır.Çocuklara hazzın tüketmekle değil, üretmekle olduğunu, dahil oldukları ve zahmetini çektikleri faaliyetlerle göstermek gerekir. Kulun Rabb'i ile sağlıklı bir iletişim kurabilmesi için onda oluşacak mükellefiyet şuurunun erken yaşlarda yerleşmesi önemli bir etken. Sorumlulukta kuru bir mecburiyet duygusu değil, samimi bir mesuliyet hissinin oluşmasında çocukluk döneminde öğrendiği sorumluluk duygusunun payı büyük olacaktır..

Özdenetim sahibi olarak yetiştirdiğimiz çocuklarımızın ileride hakkını bilip görev alan, sorumluluk alıp  çelik gibi iradesi ile insan kalanlardan olmaları duasıyla..
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Din Kardeşinin Derdiyle Dertlenmek Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 08:47:46 ÖÖ]


Evliliklerde Problemler Nasıl Çözülmeli Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 08:42:01 ÖÖ]


İnsan Namazı Kadardır Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 08:28:56 ÖÖ]


Yalan Nasıl Anlaşılır Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 08:23:28 ÖÖ]


Kul Olalım Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 08:16:53 ÖÖ]


Namaz Kılmayınca Ne Kaybediyoruz Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 08:13:04 ÖÖ]


Kur’an-ı Kerim’de Anne ve Babanın Çocuğu Evlendirmesi İçin Emir Var Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:28:02 ÖÖ]


Etnik Irkî Fitne ve Parçalanmanın Günümüze Yansıması Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:20:04 ÖÖ]


Sosyal Medya Şiddeti Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:13:56 ÖÖ]


Namazın Vacipleri Nelerdir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:04:40 ÖÖ]


Pişmanlık Tövbe Büyük Nimettir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 05:58:11 ÖÖ]


Miras Gönderen: KOYLU
[Dün, 03:08:31 ÖS]


Attığın Her Adım - Söylediğin Her – Söz Verdiğin Her Sadaka Allah İçin Olsun Gönderen: KOYLU
[Dün, 02:57:11 ÖS]


AMELİ SALİH NEDİR Gönderen: KOYLU
[Dün, 02:51:57 ÖS]


İslamın Gerçeği ve İslami Hayat Gönderen: KOYLU
[Dün, 02:45:26 ÖS]


Allah Korkusunun Yedi Alameti Gönderen: KOYLU
[Dün, 02:41:36 ÖS]


Nefsin İki Hali Gönderen: KOYLU
[Dün, 02:27:54 ÖS]


Alnı Secdeliler Sakallılar Başörtülüler Umut Oma Özelliklerini Kaybediyor Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:33:50 ÖÖ]


İstirahat İstikamettedir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:28:20 ÖÖ]


Tevhit Okumaları 1 - 2 - 3 - 4 Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:21:53 ÖÖ]