* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle

İSTEK PANELİ GİRİŞİ

 

Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: Besmele Çekerseniz Şeytandan Kurtulmuş Olursunuz  (Okunma sayısı 144 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 11597
    • fanidunya.net
Besmele Çekerseniz Şeytandan Kurtulmuş Olursunuz
« : Şubat 14, 2020, 01:54:37 ÖS »
Besmele Çekerseniz Şeytandan Kurtulmuş Olursunuz

Resul-ü Müctebâ Efendimiz, hayatımızın her safhasında bize örnek olmalıdır. Sadece ibadetlerde değil, günlük yaşamımızda her konuda bize örnektir. O’nun hareketleri ve sözleri sünnet oluyor. Kur'an-ı Kerim’de de, “Allah’a ve onun Resulü'ne itaat edin. Ümmi Peygamber Muhammet Mustafa’ya tabi olun” buyruluyor. Bir kimseye tabi olmak, onun dediğini yapmak, onun yaptığını yapmak ve onun sözünü dinlemekle olur. Biz de Peygamber Efendimiz'in sünnetlerini size aktarıyoruz.

“GIYBET VE DEDİKODU HARAMDIR”

İnsan, ‘üns’ kelimesinden türemiştir. ‘Üns’ demek birisiyle iletişime geçmek, onunla yaklaşmak anlamına geliyor. İnsanın yaratılış fıtratında da bu var ve insan tek başına yaşayamaz. Yaratılış fıtratından dolayı insanlar bir araya gelmek zorundadır. Biz insanın ve tabii ki ‘İnsan beşer, durmaz şaşar. Eyler hata, üçer beşer.’ Biz konuşurken birileriyle iletişime geçerken, karşımızdaki insanın gönlünü yapmak Kâbe yapmaktan daha hayırlıdır. Ama dediğim gibi biz insanız ve bazen güzel bir şey yaparken bile çizmeyi aşıyoruz. Birisiyle konuşurken hemen dedikoduya başlıyoruz, birilerini çekiştiriyoruz. Bir insanın yüzüne söyleyemeyeceğiniz sözü arkasından söylemek gıybet, dedikodu demektir. Gıybet ve dedikodu haramdır. İşte biz de bazen böyle yanlış şeyler söyleyebiliriz. Biz gıybet ve dedikodu yapmıyorsak bile birisi bizim yanımızda başkasının hakkında konuştuğu zaman onu susturmalıyız. Eğer bir günahı engellemezsek biz de o günaha ortak oluruz. Şeytan boş durmaz, Müslüman'ı yanlışa çeker.

“BESMELE ŞEYTANIN YOLLARINI KAPATIR”

Hz. Âdem yaratıldığı zaman Allah, O’na kendi ruhundan üflemiştir. Hz. Âdem’in de kaburga kemiğinden Hz. Havva anamız yaratılmış. Hz. Âdem yaratıldıktan sonra tüm meleklere Hz. Âdem’e secde etmeleri söylenmiştir. Tüm melekler de Hz. Âdem’e secde etmiştir. Fakat sıra İblis Aleyhillâ'ne gelince o secde etmemiş. Neden secde etmediği sorulduğunda, ‘Ben alevli ateşten yaratıldım, o kokar çamurdan yaratıldı. Ben ondan üstünüm’ demiş. Kibir ve hasedinden dolayı da Allah onu kovmuş. Bu anlattığım olay Kur'an-ı Kerim’de anlatılıyor. Şeytanın kelime manası Allah’ın rahmet etmeyeceği, rahmetten umutsuz olan demektir. Şeytan kovulduktan sonra Hz. Âdem ve onun soyundan gelenlerden intikam etmek için Allah’tan kıyamete kadar izin istemiştir. Ama bir insan ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ dediği zaman, şeytanın tüm geliş yollarını kapatmış olur. Onun için her işinizde besmele çekmeniz lazım. Camiye gelirken, eve girerken, yatağa girerken kısacası her şeyde, her yerde ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ deyin ki şeytan sizinle gelmesin. Bir esnaf dükkânını açtığı zaman besmele çekmezse şeytan onun kazancına ortak olur. Besmele çekerseniz şeytandan kurtulmuş olursunuz.

“RESULULLAH EFENDİMİZ BİZİM İÇİN İYİ OLANI SÖYLÜYOR”

Peygamber Efendimiz buyuruyor, “Bir mecliste yapılan hataların kefareti nedir biliyor musunuz? ‘Sübhânekellâhümme ve bihamdik’ derseniz ve bilerek ya da bilmeyerek işlediğiniz günahlardan dolayı tövbe ederseniz o mecliste işlediğiniz günahlar dökülür.” İşte bunu öğrenmemiz ve uygulamamız gerekir. Bunu yapmak mecburi değil ama Resulullah Efendimiz bizim için iyi olanı söylüyor. Ama böyle bir müjde varken, böyle bir güzellik varken neden yapmayasın?

“ALLAH, CAMİDE NAMAZ KILAN MÜSLÜMANLARI GÖRÜNCE AZABI GERİ ÇEKERMİŞ”

Kâfirler Müslümanların zararına gelecek tüm şeyleri deniyorlar. PKK belasını başımıza salanlar onalar. Türlü türlü hainlikleri ülkemizin, insanımızın başına bela edenler onlar. Ama siz camiyi doldurup Allah’ın huzuruna durduğunuz zaman çok belayı def ediyorsunuz. Allah camide birlikte namaz kılan Müslümanları görünce o insanlara vereceği azabı geri çekermiş. Camiler Allah’ın evidir ve kullarının camiye dolması O’nun çok hoşuna gider. Onun için camilere koşun. Kâfirlerin ülkemiz için kurduğu planları bozguna uğratmak için Allah’ın huzurunda hep birlikte namaz kılın. Ayrıca camiye gidip gelirken günahlarınızın silinir. Ayrıca camide ya da cami yolunda göçerseniz imanla vefat edersiniz. Ayrıca camide imama uyup namaz kılarsanız namazınız garantili oluyor.

“PEYGAMBER EFENDİMİZ BİZLERİ ÇOK SEVİYOR”

Güzel Peygamberimiz, “Günahın kefareti pişman olmaktır” diye buyurmuş. Allah günahı yüzünden ağlayan mümini çok severmiş. O yüzden bir günah işledikten sonra pişmanlık duyarak tövbe edeceğiz. Hepimiz insanız, şeytan hepimizle uğraşıyor. O yüzden hata yapmak bize mahsus bir şey ama o hatadan, o günahtan pişman olmak çok önelidir. Peygamber Efendimiz'in dediğini yapar, söylediklerine göre yaşarsak bu dünya da, ahirette de rahat ederiz. Peygamber Efendimiz bizleri çok seviyor. Mesela Peygamber Efendimiz bir gün teravih namazını mescitte kılmış, sonraki gün gelmiş bakmış cami dolup taşıyor. Sonra da mescitte namaz kılmamış. Bunu Hz. Ayşe validemiz anlatıyor. Peki, Peygamber Efendimiz neden teravih namazlarını camide değil de evde kılmış? Şöyle, şimdi biz teravih namazı hızlı hızlı kılınsın istiyoruz. Ama Peygamber Efendimiz hatimle teravih namazı kılıyor. Bunun içinde ümmetine bunun zor geleceğini düşünmüş. Kolay değil 20 rekât namazı hatimle kılmak. Onun için ümmetine zor gelir, zor geldiği için de kul sıkılırsa kötü olur demiş. Ama Peygamber Efendimiz'den sonra Hz. Ömer döneminde teravih namazları tekrar cemaatle kılınmaya başlanmış. Gümbür gümbür, Müslümanlar camileri, mescitleri doldurmuş teravih namazı kılmış. Tüm sahabeler de buna şahitlik ettiği için teravih namazı cemaatle kılınmış. Normalde teravih gibi nafile namazlar cemaatle kılınmaz. Nafile namaz tek başına kılınır. Ama Hz. Ömer döneminden beri böyle olduğu için, sahabeler de buna icmâ etmiştir.

Prof. Dr. Cevat Akşit.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Yusuf Hayaloğlu şiirleri Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:02:50 ÖS]


Bedirhan Gökçe - Özel Radyo Kayıtlar Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 06:11:24 ÖS]


Yahudiler Dost Olabilir mi - İslam’da Kimler Dost Kimler Düşmandır Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:48:18 ÖÖ]


Güzel Ölmek İçin Güzel Yaşamak Gerek Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:23:24 ÖÖ]


Din Kardeşinin Derdiyle Dertlenmek Gönderen: gurbetciyim
[Eylül 25, 2020, 08:47:46 ÖÖ]


Evliliklerde Problemler Nasıl Çözülmeli Gönderen: gurbetciyim
[Eylül 25, 2020, 08:42:01 ÖÖ]


İnsan Namazı Kadardır Gönderen: gurbetciyim
[Eylül 25, 2020, 08:28:56 ÖÖ]


Yalan Nasıl Anlaşılır Gönderen: gurbetciyim
[Eylül 25, 2020, 08:23:28 ÖÖ]


Kul Olalım Gönderen: gurbetciyim
[Eylül 25, 2020, 08:16:53 ÖÖ]


Namaz Kılmayınca Ne Kaybediyoruz Gönderen: gurbetciyim
[Eylül 25, 2020, 08:13:04 ÖÖ]


Kur’an-ı Kerim’de Anne ve Babanın Çocuğu Evlendirmesi İçin Emir Var Gönderen: FANİDUNYA.net
[Eylül 25, 2020, 06:28:02 ÖÖ]


Etnik Irkî Fitne ve Parçalanmanın Günümüze Yansıması Gönderen: FANİDUNYA.net
[Eylül 25, 2020, 06:20:04 ÖÖ]


Sosyal Medya Şiddeti Gönderen: FANİDUNYA.net
[Eylül 25, 2020, 06:13:56 ÖÖ]


Namazın Vacipleri Nelerdir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Eylül 25, 2020, 06:04:40 ÖÖ]


Pişmanlık Tövbe Büyük Nimettir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Eylül 25, 2020, 05:58:11 ÖÖ]


Miras Gönderen: KOYLU
[Eylül 24, 2020, 03:08:31 ÖS]


Attığın Her Adım - Söylediğin Her – Söz Verdiğin Her Sadaka Allah İçin Olsun Gönderen: KOYLU
[Eylül 24, 2020, 02:57:11 ÖS]


AMELİ SALİH NEDİR Gönderen: KOYLU
[Eylül 24, 2020, 02:51:57 ÖS]


İslamın Gerçeği ve İslami Hayat Gönderen: KOYLU
[Eylül 24, 2020, 02:45:26 ÖS]


Allah Korkusunun Yedi Alameti Gönderen: KOYLU
[Eylül 24, 2020, 02:41:36 ÖS]