* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle

İSTEK PANELİ GİRİŞİ

 

Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: Dinlerini Parçalayıp Bozanlar  (Okunma sayısı 80 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 11597
    • fanidunya.net
Dinlerini Parçalayıp Bozanlar
« : Ağustos 07, 2020, 06:00:32 ÖÖ »
Dinlerini Parçalayıp Bozanlar
   
“Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.”(Enam:159)

Bu ilahi ikazla ilgili zikredilen bir hadis-i şerifte;

“Resulullah (s.a.) şöyle buyurdu:

Yahudiler yetmiş bir gruba ayrıldı, birinden başka hepsi cehennemdedir. Benim ümmetim de yetmiş üç gruba ayrılacaktır, birinden başka hepsi cehennemdedir.

- O kurtuluşa eren grup kimdir ya Resulallah, sorusuna cevaben:

- Onlar benim ve ashabımın gittiği yoldan gidenlerdir, dedi.” (Diyanet Vakfı Meali, s.149)

Evet, “Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanlar” ve bunlar gibi olma tehlikesi tüm dönemlerde bütün mü’minlerin önündeki en büyük tehlikelerden biridir. Bunun iyice kavranabilmesi için öncelikle şu sorunun cevabı bulunmalıdır. Gerek geçmiş ve gerekse gelecek ümmetler için hangi tür düşünce ve tutumlardır ki bunlar adeta kişilerin dinlerini parçalayan birer dinamite dönüşmüştür? Bunun cevabını şöyle özetleyebiliriz:

Dine “orijinate” adına eklemelerde bulunulması;

tutkuların tatmini adına dinde değişiklikler yapılması;

aşırı saygı adına dine değişik şeyler katılması;

kişisel vehim, düşünce ve felsefelerin dine karıştırılarak itikâdî özünün bozulması;

kendi uydurdukları uygulama ve kanunları dinin aslındanmış gibi ona yamamaya kalkışmaları;

kılı kırk yarma kabilinden bazı ayrıntıları haddinden fazla büyüterek ana kuralları bulandırmaları;

dinin önemli esas ve uygulamalarını adeta önemsizmiş gibi gösterip detay konumundaki bazı hususlara da abartılı bir şekilde olmazsa olmaz havası estirmeleri;

böylece ifrat (aşırılık) ve tefrite (ihmalkarlık) dalarak sayısız din ve mezhep türetip insanları birbirine düşman haline dönüştürmeleri. (Bk. Mevdudi, Tefhimu’l- Kur’an, c.1, s.618)

Haliyle işte bu tip parçalanmalar dinin bozulmasını da beraberinde getirmektedir.

Ki “..bu bozulma, insanlar kendi icad ettikleri inançları fıtrî gerçeklere kattıkları, farklı fırkalar oluşturdukları ve her biri kendi fırkasının savunduğu şeye bağlandığı ve asıl hayat tarzından (dinden) uzaklaştığı için ortaya çıkmıştır.

Şimdi, hidayete ulaşmanın tek yolu hak dinin temeli olan asıl gerçeğe dönmek ve daha sonra icad edilen fırkalardan, onların taraftarlarından ve yaptıkları tahriflerden sakınmaktır.” (A.e. c.4, s.303.)

Zira Yüce Rabbimiz Rum Suresinin 31 ve 32. ayetlerinde de bununla ilgili olarak bizlere şu ikazda bulunmuştur:

“Hepiniz O’na yönelerek O’na karşı gelmekten sakının, namazı kılın; müşriklerden olmayın. Dinlerini parçalayan ve bölük bölük olanlardan (olmayın. Bunlardan) her fırka, kendilerinde olan ile böbürlenmektedir”.

Bu ifadeler; “..dini ve fıtratın gereklerini olduğu gibi kabullenmedikleri için onu bölen ve bu sebeple fırkalara ayrılanların da bir tür şirk içine düştüklerini göstermektedir.

Bu tutumun şirk olarak nitelenmesi, söz konusu kişilerin kendi iradelerini ve kişisel arzularını ilâhî irade ve bildirime eşdeğer görüp dine ve fıtrata kısmen uymaları ve işlerine gelmeyen kısmında başlarına buyruk olmayı tercih etmeleri, üstelik kendi isteklerine taassup göstererek bağlandıkları için onları din mertebesine çıkarmalarıdır; böylece bu kimseler, şirkin hatıra ilk gelen mânasına yaklaşmakta yani başka varlıkları Allah’a ortak koşma kapsamına girmiş olmaktadırlar.” (Prof. Dr. Hayreddin Karaman ve Diğerleri, Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir,  c.4, s.291)

Bu ayetlerin “..müslümanlara yönelik önemli bir uyarı taşıdığı açıktır. Tabiî ki bu, dinin sağlıklı biçimde anlaşılması için çaba harcamayı ifade eden içtihadın ve ictihad farklılıklarının kınanması anlamına gelmez; zira bu çerçevedeki faaliyet bizzat Resûlullah tarafından övülmüş ve teşvik edilmiştir.”(A.e.)

Söz konusu ilâhî mesajlar “..dinde birlik ve beraberliğin önemini vurgulamakta, bu hususta ayrılığa düşenlerin Hz. Muhammed’den de uzaklaşmış olacakları uyarısında bulunmaktadır.” (A.e. c.2, s.388)

“Başka bir deyişle bu [ayetler], insanların, karşılıklı olarak yalnız kendilerinin Kur’an öğretisinin ‘tek gerçek temsilcileri’ oldukları şeklindeki hoşgörüsüz iddialarından doğan bütün gruplaşmaların kınanmasını ifade eder.

 Nitekim, [En’am suresinin 159.ayetinin].. anlamı hakkındaki bir soruya Hz. Peygamber’in Ashâbı’ndan Ebû Hureyre’nin şu cevabı verdiği rivayet edilir:

‘Bu ayet, [bizim] bu toplumumuzla ilgili olarak nazil olmuştur’ (Taberî)” (Muhammed Esed, Kur’an Mesajı, c.1, s.266, Enam- 159 tefsiri)

O halde şuurlu mü’minlere düşen gruplaşarak dini parçalayıp bozmak değil, birliktelik içinde dini yaşamanın yollarını ve çarelerini aramak olmalıdır..

Süleyman Önsay.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.