* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle

İSTEK PANELİ GİRİŞİ

 

Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız


Gönderen Konu: Birlikte İş Yapabilmek  (Okunma sayısı 46 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 12490
    • fanidunya.net
Birlikte İş Yapabilmek
« : Kasım 30, 2020, 08:26:26 ÖÖ »
Birlikte İş Yapabilmek

İnsan bir toplum içinde yaratılmıştır. Hem imtihanın gereği budur hem de insan, tek başına hayatını idame ettirememektedir. Bu durum şu ayeti kerime ile ifade edilmektedir: İnsanların geçimlerini dünyada aralarında Biz taksim ettik. Birbirlerine hizmet edebilsinler diye insanları birbirinden farklı yaratan da Biziz.   Bu yazımızda birlikte iş yapmak ve başkalarına da iş yaptırabilmek üzerinde duracağız:

1. Bütün peygamberler, insanları dinlerine davet etmişler ve taraftar toplamaya çalışmışlardır. Peygamberler (Mevlâ, şefaatlerine nail eylesin) insanları emeksiz kurtarmak yerine onlara kurtuluşu öğretmişlerdir. Yani bir başka ifade ile Peygamberler, insanlara, birlikte kurtuluşa gitmeyi öğütlemişlerdir. Zira devlet ve millet olabilmek için insanlara ihtiyaç vardır. Bu yüzden biz, davamızı ancak insanlarla gerçekleştirebiliriz. Ayrıca din de dava da insan içindir. İman da insanlara fayda veren bir şeydir. Bize düşen de bugünkü insanlarda kusur aramak ya da onları birbiriyle kavga ettirmek değil; onları dünya ve ahirette insanlara faydası olan şeylere sevk etmektir.

2. Bütün peygamberler, salih evlat istemişlerdir. Böylece hem nesilleri devam edecek hem de davaları hayatiyetini devam ettirecektir. O yüzden evlatlarımız bize birer yük değildir. Evlatlarımızı hem dünyada hem de ahirette bize fayda verecek şeyler için yetiştirmeli ve bu uğurda onlardan da istifade etmeliyiz. Çocuklarımız, sadece hizmet edeceğimiz emanetler değil; aynı zamanda bizim ideallerimiz için bize yardım edecek insanlardır. Evlatlarımıza küçük hedefler koymak yerine onları aktif olmaya, üretmeye ve birlikte daha büyük işler yapmaya sevk etmeliyiz. Bu yüzden Allah Resûlü SAV, ümmete çocuk sahibi olarak çoğalmayı emir buyurmuşlardır.

3. Ticaret ve üretim işlerinde de münferit hareket etmek yerine birlikte bir araya gelerek daha büyük işler yapmak için uğraşmalıyız. Yeter ki niyet hayır olsun. Allah Teâlâ, hayır için bir araya gelenlerin yanındadır. Allah ın rahmet ve bereketi, cemaat ile beraberdir.  Bugün dünya ekonomisinde söz sahibi olanların ya büyük aileler ya da köklü kurumların sermayesi olduğunu da tam bu noktada hatırla/t/mak gerekiyor.

4. Bugün ameli dört tane ehli sünnet mezhebi vardır. Fakat bütün ehli sünnet mezhepler, dörtten ibaret değildir. Tarihte Süfyân es-Sevrî (Allah, rahmet eylesin ve kendisinden razı olsun) gibi bir sürü mezhep imamı ve müçtehidi vardır fakat bunların öğrencileri ve takipçileri olmadığı için bugün birer mezhep halinde değillerdir. Sadece bazı fıkıh kitapları içinde görüşleri yer almaktadır. Demek ki gelenek oluşturacak bir şeyler yapmak ve ideallerimizi yaşatmak için takipçilere ve öğrencilere ihtiyaç vardır. Fakat burada sayı önemli değildir. İmam Âzam ın mezhebi sadece 2 öğrencisi sayesinde şekillenmiş ve gelişmiştir.

5. Biz tek başına sadece bir kişilik iş yapabiliriz fakat başkalarına da hayırlı işler yaptırdığımızda onların da ecir ve sevabını alırız. Ayrıca bütün, parçaların toplamından fazladır. Yani on kişinin bir araya gelerek yaptığı iş; bu on kişinin tek tek yaptıkları işlerin toplamından daha fazladır ve anlamlıdır. İmam Âzam (Allah kendisinden razı olsun), öğrencileri ile birlikte bir sürü fıkhî ve îtikâdî meseleye çözüm aramış, birlikte Kitâbu l-Asl adlı on ciltlik eseri kaleme almışlardır. İslâm dininin yayılmasında Hz. Ebûbekir RA tarafından yapılan tebliğlerin büyük rolü olmuştur. Aşere-i Mübeşşerre den Hz. Osman, Abdurrahman bin Avf gibi birçok isim; Hz. Ebûbekir vesilesiyle Müslüman olmuşlardır. Yine ilk Müslümanlar; Hz. Osman ve Hz. Hatice nin zenginliği sayesinde ekonomik/mali birçok problem çözüme kavuşturulmuştur. Efendimiz SAV, katıldığı savaşlarda ashabı ile birçok zorluğa göğüs germiştir.

6. Hesap ferdidir ama dava ferdî değildir. Bu yüzden sistemli hareket etmek ve ümmetin işlerini kişileştirmek yerine; bütün faaliyetlerimizi kurumsal olarak yerine getirmeliyiz. İslam idari sisteminin en temel vasıflarından birisi olan istişare; işlerin tek başına değil de bir ekip halinde yapılması gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca sadaka-i câriye meselesi de yaptığımız her işin; geçici ve düzensiz değil; amaçlı, kalıcı ve sistemli olarak yapılmasına işarettir. İslam ın bir vakıf medeniyeti olduğunu söylerken kastedilen bir başka önemli anlam da hayır işlerinin düzenli ve kurumsal olarak yapılmasıdır. Bir tek kişinin zekât vermesi, yeryüzünde fakirliğe bir çözüm olmayacağı gibi; tek bir kişinin cihada çıkması da düşmana karşı bir yaptırım değildir. Mümine düşen, kendi zekâtını vermek ama etrafındakileri de zekât vermeye teşvik ederek tüm Müslümanların zekâtlarının sistemli olarak toplanmasına katkı sunmak olmalıdır.

7. İşte bu yüzden gerek sivil toplum gerekse kamu işlerinde sadece kendi makamımızı düşünmek yerine; yerimize kendi işimizi yapacak kimseler yetiştirmek için gayret göstermeliyiz. Sadaka-i Câriye belli bir hizmet alanı ile sınırlı değildir. Her insan, kendi işi/çalışması ile insanlara faydalı işler üretmeli ve her açıdan nitelik kazandırıcı çalışmalara da vesile olmalıdır.

---------------------------------------

1-  Zuhruf, 32.

2- Tirmizî, Fiten, 7.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Dikkat- Haram-Helal Hassasiyetimizi Kaybediyoruz Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 08:07:59 ÖÖ]


İtiraf ve Özür 1 Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 08:00:52 ÖÖ]


Aklımda Kalanlar Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:47:05 ÖÖ]


Ana ve Babaya Güzel Davranalım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:40:25 ÖÖ]


Namaz Vakti Geçti Mi Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:35:58 ÖÖ]


Semada ve Yeryüzünde İlk İşlenen Günah - Hased Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:26:27 ÖÖ]


Bekir Çiçek - Beytullah - Mahşer Olacak 320 Kbps - ÖZEL SERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 12:56:14 ÖÖ]


Eyüp Hamis - Düet_ Gitar & Ney 320 Kbps Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 12:51:05 ÖÖ]


Salih Amellerimizi Allah'ın Nimeti Bilelim Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:05:22 ÖS]


Kalbimizde Allah-u Zülcelâl’in Sevgisi En Büyük Olsun Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:00:07 ÖS]


Evliliًğin Maksadı‎ Evlat Yeti‏ştirmektir Gönderen: KOYLU
[Dün, 09:33:55 ÖS]


Melekler Allah'‎ Zikredenlere Dua Eder Gönderen: KOYLU
[Dün, 09:30:13 ÖS]


Dualar ve Adaplar Gönderen: KOYLU
[Dün, 09:21:55 ÖS]


Melekler Kimlere Dua Eder Gönderen: KOYLU
[Dün, 09:18:54 ÖS]


Müslüman Kimliği ve Sahabe Kimlik Nedir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 10:40:55 ÖÖ]


Çevresindekilere Karşı Çok Duyarlı idi Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 10:35:03 ÖÖ]


Güzel Konuşurdu Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 10:32:43 ÖÖ]


Resûlullahın (s.a.v.) Taif Dönüşü Bir Müşrik Himayesinde Mekke’ye Girmesi Mesele Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 10:23:22 ÖÖ]


İmanı Farzları Haramları Öğrenmek Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 10:12:56 ÖÖ]


Babalar Evlatlarına Lâyık Olacak Anne Seçmelidir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 10:08:11 ÖÖ]