* FANİ DUNYA


FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle


 Gönderen Konu: Yalan Söylemeyiniz ve Yalan Yere Yemin Etmeyiniz Dilinizi Yemine Alıştırmayınız  (Okunma sayısı 44 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı melek

  • Global Moderator
  • *****
  • İleti: 1761
Yalan Söylemeyiniz ve Yalan Yere Yemin Etmeyiniz Dilinizi Yemine Alıştırmayınız

Yalan söylemeyiniz ve yalan yere yemin etmeyinizDilinizi yemine alıştırmayınız.

Zulme ve zalimlere baş eğmeyiniz. Size söylenmiş bir sırrı başkalarına açmayınız. Size emanet edilen şeyi iyi muhafaza ediniz. Arkadaşlarınızla iyi geçininiz. Daima güler yüzlü ve tatlı sözlü olunuz. Söz verdiğiniz zaman sözünüzde durunuz. Kimseye kaba ve çirkin söz söylemeyiniz. Daima cesur olunuz. Cesaretinizi asla kaybetmeyiniz. Kendinize ait olmayan şeyleri almayınız. Başkalarının oturduğu yere izinsiz girmeyiniz. İnsanlara karşı kin tutmayınız, affedici olunuz. İnsanların arasını açmayınız

Onları birbirine düşman etmeyiniz.Kendiniz için istemediğiniz şeyleri başkaları için de istemeyiniz. Kendiniz için sevdiğiniz şeyleri başkaları için de seviniz ve isteyiniz.

Kötülüğü gördüğünüz zaman onu düzeltmeye çalışınız. Bugünün işini yarına bırakmayınız. Elinize geçen parayı faydasız yerlere harcamayınız. Temizliğinize özen gösteriniz. Üstünüzü başını temiz ve düzenli tutunuz. Temizliği alışkanlık edininiz. Her türlü hastalığın kaynağının pislik olduğunu unutmayınız. Müslümanları çok seviniz.

Müslümanların sizin kardeşleriniz olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayınız. Yerli yersiz konuşmayınız. Sonunda pişman olacağınız bir şeyi ne söyleyiniz ne de yapınız.

ALLAH’a İyi bir kul olunuz. En iyi Müslüman, dili ve eli temiz, ahlâkı en güzel olandır.

Dedikoduya kulak vermeyiniz. Gıybetten uzak durunuz. Boş şeylerle vaktinizi harcamayınız. Vaktinizin kıymetli olduğunu biliniz. Başkalarının ayıplarını ve kusurlarını görmeye çalışmayınız, Kalbinize ve gönlünüze hâkim olunuz; kötü düşünceleri, kötü duyguları kalbinizden çıkarınız. Duygularınıza ve isteklerinize hâkim olunuz. Nefsinizin her istediğini yapmaya çalışmayınız. Nefsinizi frenleyiniz.İyi düşünmeden karar vermeyiniz.

Görünüşe aldanmayınız, her tatlı söze kanmayınız. Ağzınızdan çıkan sözün kıymetini biliniz. Yapamayacağınız bir iş için kimseye söz vermeyiniz. Verdiğiniz bir sözü yerine getiremediyseniz özür dilemeyi unutmayınız. Öfkeli zamanlarda karar vermeyiniz. Öfkenize yenilmeyiniz, kızdığınız zaman abdest alınız. Karar verirken duygularınıza kapılmayınız. Feraseti kuşanınız. Her ne olursa olsun doğruluktan ayrılmayınız. Kimsenin malına izinsiz dokunmayınız.Kimsenin arkasından hoşlanmayacağı sözler söylemeyiniz.

Hiç kimsenin ayıbını ortaya dökmeyiniz. Yalan söylemeyiniz. Yalanın bir yılan olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Dargınları barıştırmaya çalışınız. Haset etmeyiniz. Çünkü haset ateşin odunu yaktığı gibi insanların iyiliklerini yakıp yok eder. Sözlerinizde ve hareketlerinizde nazik ve kibar olunuz. Yetimlere ve kimsesizlere yardım ediniz.

Kendinizden ileri olanlar gibi olmaya çalışınız fakat onları kıskanmayınız. Hiçbir canlıyı aldatmayınız. Dakik olunuz. Her işi vaktinde yapınız. Hayvanlara eziyet etmeyiniz. Onlara karşı şefkatli olunuz. Herkesin iyiliğine çalışınız. Herkesin yardımına koşunuz. Ağaçları, ormanları çok seviniz. Onlara zarar vermeye çalışmayınız. Hareketlerinizi daima kontrol ediniz. Her gün iyi ve güzel bilgiler öğreniniz. Okumayı prensip edininiz; kitaplarla dostluğunuzu ilerletiniz. Ne israfçı olunuz, ne de cimri. Annenize babanıza sıkıntı vermeyiniz. Ailenizin üzüntülerini ve sıkıntılarını paylaşınız. Ailenizin şeref ve haysiyetine dikkat ediniz.Her yaşta yararlı ve faydalı bir insan olunuz. Size verilen görevleri baştan savmayınız, özenle yerine getiriniz. Emanete hıyanet etmeyiniz. Ne kimsenin hakkını alınız, ne de kendi hakkınızı çiğnetiniz. Yağcılıktan ve dalkavukluktan uzak durunuz. Bilmediğiniz bir şey hakkında söz söylemeyiniz. İçiniz dışınız, özünüz sözünüz bir olsun! Kalp huzuru ile vücut sağlığının en büyük nimet olduğunu unutmayınız. Sağlığınıza dikkat ediniz. Hastanın çektiği ıstırap, ihmalciliğinin cezasıdır.

Yerlere tükürmeyiniz. Çünkü yeryüzü Müslümanların mescididir. İnancınız ve davanız için öfkelenmeyi iyi biliniz. Alın teri ve emek hırsızlarına karşı çıkınız. Küçük yanlışlarda ısrar etmeyiz. Çünkü büyük yanlışlara kapı aralar. Akrabalarınızı ihmal etmeyiniz. Onları sık sık ziyaret ediniz. Onlara ikramlarda bulununuz. İslâm dinine sımsıkı sarılınız. Çünkü İslâm, şeref ve asaletin simgesidir, göstergesidir.

Sevgili çocuklar! Sizlere bu öğütleri armağan ediyorum, siz bunları okuyunuz her zaman.

Gençlere İlk İkaz

Sevgili gençler! Vatanımızı batırmak için âdeta hevesli çocuklar gibi bekleyen ve seyreden ecnebilerin oyunlarına gelmeyelim. Hepsi de zehir olan bu maddelerden uzak kalalım. Manevî sıkıntı ve problemlerimizi, inançla, ibadetteki huzurla telâfi edelim. Hem kendi sıhhatimizi, hem ahiretimizi, hem de memleketimizin istikbalini muhafazaya çalışalım.

Şüphesiz hiç kimse sigara tiryakisi olacağım diye sigaraya başlamamıştır. Kimse de alkolik olacağım diye içkiye veya eroinman olacağım diye uyuşturucu maddelere başlamamıştır.Bu gibi zararlı maddelere hep küçük heveslerle başlanmış, bir, üç, beş, yedi derken, şahıs günün birinde sigara tiryakisi olmuş, alkolik olmuş veya eroinman olmuştur. Alışmış, müptelâ olmuş insanların bu maddeleri bırakması mümkün fakat oldukça zordur. En tesirli ve müessir çare ise, bu maddelere hiç başlamamak, hiç heves etmemek, baştan uzak kalmaktır. Herhangi bir maddenin şayet yüzlerce zararı var, hiçbir faidesi de yoksa ve alışan insan da bu maddelerden çok zor vazgeçiyorsa, herhalde akıllı olmanın gereği, icabı bu maddelere hiç başlamamak, bunlara hiç yanaşmamaktır.

RADYO  FANİDUNYA FM
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
RADYOMUZ 24 SAAT YAYINDADIR. TÜM OKUYCULARIMIZI, RADYO DİNLEYCİLERİMİZİ PAYLAŞIMA DAVET EDİYORUZ, DAVETLİSİNİZ. Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
FANİDUNYA FM
tüm TELEFONLARDA DİNLEMEK İÇİN TIKLA DİNLE?
Google Chrome veya Firefox'a
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
Radyomuzu bilgisayara ve cep telefonlarına yükleyerek bilgisayarınızdan  cep telefonlarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

 


* BENZER KONULAR

Belalara Sabrın Mükafatı Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:45:56 ÖÖ]


Mümin Kardeşliği Nasıl Olmalı Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:42:22 ÖÖ]


Kurtuluşun Reçetesi Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:26:19 ÖÖ]


Veda Haccı Hutbesinde Müslümanlara Bırakılan İki Emanet Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:14:45 ÖÖ]


Dünya Hayatı,Berzah – Kabir Âlemi ve Ahiret Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 10:42:01 ÖÖ]


Rasûl-i Ekrem S.A.V’in Cömertliği ve Doğru Sözlülüğü Gönderen: fanidunya
[Bugün, 09:06:03 ÖÖ]


Hacının Yolculuktan Dönerken Gözeteceği Adap - Ahlak Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:55:09 ÖÖ]


Hacc ve Umre’de Yapılacak Faziletli İbadetler Nelerdir Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:49:26 ÖÖ]


Depremler ve Düşündürdükleri Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:41:03 ÖÖ]


Ölümü Güzelleştirenler Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:28:35 ÖÖ]


Deprem – Zelzele Gönderen: fanidunya
[Dün, 05:32:27 ÖS]


Sevmek Tâbi Olmaktır Gönderen: KOYLU
[Dün, 12:13:14 ÖS]


Neden İslami Hayat Gönderen: KOYLU
[Dün, 12:10:01 ÖS]


İslam Aile Hukukunun Temel Kavramları Gönderen: KOYLU
[Dün, 12:01:39 ÖS]


İnsan Şeytanları Gönderen: KOYLU
[Dün, 11:23:53 ÖÖ]


Bağışlanmayan suç – Şirk Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:43:14 ÖÖ]


Zelzele Sûresi 1 Gönderen: fanidunya
[Dün, 09:20:51 ÖÖ]


Hayattan Esintiler Gönderen: fanidunya
[Dün, 09:08:38 ÖÖ]


Takdir ve Teşekkür Gönderen: fanidunya
[Dün, 09:02:01 ÖÖ]


Nimetin Farkına Varmak Gönderen: fanidunya
[Dün, 08:55:10 ÖÖ]