* FANİ DUNYA


FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle


 Gönderen Konu: Ölümcül Bir Hastalık YEİS  (Okunma sayısı 41 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı türkiyem

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 1595
Ölümcül Bir Hastalık YEİS
« : Ocak 24, 2023, 02:50:57 ÖS »
Ölümcül Bir Hastalık YEİS

Kalpsiz dünyada kalbini mutmain kılmaya çalışan insan, imtihan sokağından hemen her an geçmeye aday ve hatta mecbur bir seyyahtır. Yolculuğu esnasında önüne çıkan taşları engel görerek yürüyüşünden vazgeçmek ya da daha uzağa ulaşmak için basamak addetmek insanın maharetine kalmıştır.

Bu taşlardan sadece biri olan yeis, insanoğlunun iç dünyasında ciddi yaralar açan, hayat ile bağını koparan, hürriyetini kısıtlayan, çevresiyle ilişkisini, geleceğe yönelik işlerini derinden sarsan ruhsal bir problemdir. Yeis, doğru eylemler ortaya koymaya meyyal iradenin sektesine sebep olan, yanlış seçim ve tercihler sonucu toplumda istenmeyen kötülüklerin önünü açan, şerlerin yayılmasını kolaylaştıran vebadır.

Lügatte, “ümidin sona ermesi” (Râğıb el-İsfehânî, el-Müfredât, s. 892) manasına gelen yeis, hayallerin tükenerek gayesizlik ve gayretsizlik hâlinin gerçekleşmesini ifade eden Kur’ani bir kavramdır.

İnsanı yeise sevk eden sebepler incelendiğinde iman hususunda yaşanan problemler ilk sırada gelir. Kur’an-ı Kerim, müminlerin yüce Allah’a (c.c.) ümit beslemelerinin temelinde inancı ve bildirilen değerler doğrultusunda hayat yaşamayı, ümidin koşulu olarak zikretmiştir (Bakara, 2/218). Dolayısıyla ümit, inanç ile var olan manevi bir hâldir. Ümidi besleyen, onu diri tutan Allah’a imandır. Ümitten yoksun olmak da kişinin imanını zayıflatabilir. Psikanalist ve sosyolog Erich Fromm’un söylediği gibi, “Ümit, inancın meyvesidir.” (Erich Fromm, Umut Devrimi, İstanbul: Payel Yayınevi, s. 29)

İman zafiyeti, Yaradan’ın mutlak merhamet sahibi olduğu gerçeğinin göz ardı edilmesiyle aşırı karamsarlığa sebebiyet verir. Yapılan hatalar, işlenen suçlar ya da erişilemeyen arzular, karamsarlığın oluşmasında ve olgunlaşmasında etkilidir. Bu durumun önlenmesinde yüce Allah’ın rahmetinden aşırı karamsarlığa kapılmamak ve O’nun kudretinin her şeye kadir olduğuna inanmak önem arz etmektedir (Zümer, 39/53).

Aşırı kötümser hâl, öz benlik kaybına sebeptir. Bu kayıp, üretimsizliği tetiklediğinden bireyin düşünce, istek ve hayallerini altüst edecek, tabiatı gereği üretken insan, üretimden yoksun kalması nedeniyle yeise düşecektir. İrlandalı yazar Bernard Shaw’ın tespitine göre, “Mutsuz olmanın sırrı, huzurlu muyum değil miyim, sorusunu insanın kendine yöneltecek kadar boş vakit bulmasından ibarettir.” (Hanri Benazus, Mutluluk Ç›kmaz›, s. 37)

Peki, yeis illetinin müptelası olmamak için kişi ne yapmalıdır? Ölümcül hastalık yeise karşı insan, iman, sabır, tevekkül, tövbe ve duaya sarılmalıdır. Kısaca ifade etmek gerekirse iman, manevi hayatı hedef alan yeis virüsünün kol gezdiği bu çağda sığınılacak emniyetli bölgedir. İman, fâni ve sınırlı insanın, ezelî ve sonsuz Yaradan’a yürekten güvenmesidir. Bu güven, insana manevi güç verecek, onu ümitsizliğe karşı koruyacak, geçici hayatta vazgeçilmez değerinin olduğunu kendisine telkin edecektir.

Cürcânî’nin tarifiyle sabır: “Bela ve musibetlerden doğan üzüntüyü, Allah’tan başkasına şikâyette bulunmamaktır.” (Cürcânî, Kitâbu’t-Ta‘rîfât, s. 137) Sabır, zorluklara katlanma ve yeise kapı aralayan müşkil durumlara dayanma hususunda enerji depolamaktır.

Enerjiyi lüzumsuz işlere gereksizce dağıtmamak, ihtiyaç hâlinde kullanmaktır. Yeise razı olmak değil, ümitsizliğe düşürecek durumlara karşı güçlü ve tedbirli olmaktır.

Tevekkül, maksada ulaştıran en kestirme yoldur. Sorumlulukları bihakkın yerine getirmek, sebepleri elde etmek için gayret göstermek, ter dökmektir. Pasif bir bekleyiş değil faal olmak, üretmektir. Tevekkül sayesinde endişelerin ümide, korkuların güvene dönüşeceğini bilmektir. Tevekkül, başına gelen türlü musibetlere karşı devamlı ümidini koruyan ve çocuklarını yeise karşı önlem almaya çağıran Hz. Yakup (a.s.) gibi bir duruş sergileyip ömür sürmektir (Yusuf, 12/87).

Tövbe, hataların verdiği yürek sancısıyla kötü huyların yerine iyilerini koymaktır. Bütün azalarla günah işlenmiş dahi olsa yalnızca samimi dil ile Yüce Allah’a (c.c.) ulaşmaktır.

Dua ise sonlu ve âciz insanın, sonsuz kudret sahibi ile buluşmasıdır. Hiçbir uzaklığın, duanın kapsama alanı dışında bulunamayacağını hatırlamaktır. Dua, insanın kötü arzular ile meşgul olmasını ve şer üzere hayat yaşamasını engelleyen kalkan, ahlaki yapısına katkı sağlayan azıktır. Karanlığı aydınlığa çeviren bir tür trafo, yeisi ümide dönüştüren menbadır.

Kur’an’ın dertlere deva tavsiyelerinden beslenmiş bir kalp, yeis virüsüne karşı insanı koruyacaktır. İnsana düşen vazife, kahverengi dallardan rengârenk çiçekler ve meyveler vücuda getiren merhametlilerin en merhametlisi Yüce Yaradan’ını unutmamak, boş bırakılmaya gelmeyen kalbi itaat ve ibadetle meşgul etmektir.

Yavuz Kurt

RADYO  FANİDUNYA FM.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
RADYOMUZ 24 SAAT YAYINDADIR. TÜM OKUYCULARIMIZI, RADYO DİNLEYCİLERİMİZİ PAYLAŞIMA DAVET EDİYORUZ, DAVETLİSİNİZ. Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
FANİDUNYA FM
tüm TELEFONLARDA DİNLEMEK İÇİN TIKLA DİNLE?
Google Chrome veya Firefox'a
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
Radyomuzu bilgisayara ve cep telefonlarına yükleyerek bilgisayarınızdan  cep telefonlarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

 


* BENZER KONULAR

Belalara Sabrın Mükafatı Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:45:56 ÖÖ]


Mümin Kardeşliği Nasıl Olmalı Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:42:22 ÖÖ]


Kurtuluşun Reçetesi Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:26:19 ÖÖ]


Veda Haccı Hutbesinde Müslümanlara Bırakılan İki Emanet Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 11:14:45 ÖÖ]


Dünya Hayatı,Berzah – Kabir Âlemi ve Ahiret Gönderen: gurbetciyim
[Bugün, 10:42:01 ÖÖ]


Rasûl-i Ekrem S.A.V’in Cömertliği ve Doğru Sözlülüğü Gönderen: fanidunya
[Bugün, 09:06:03 ÖÖ]


Hacının Yolculuktan Dönerken Gözeteceği Adap - Ahlak Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:55:09 ÖÖ]


Hacc ve Umre’de Yapılacak Faziletli İbadetler Nelerdir Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:49:26 ÖÖ]


Depremler ve Düşündürdükleri Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:41:03 ÖÖ]


Ölümü Güzelleştirenler Gönderen: fanidunya
[Bugün, 08:28:35 ÖÖ]


Deprem – Zelzele Gönderen: fanidunya
[Dün, 05:32:27 ÖS]


Sevmek Tâbi Olmaktır Gönderen: KOYLU
[Dün, 12:13:14 ÖS]


Neden İslami Hayat Gönderen: KOYLU
[Dün, 12:10:01 ÖS]


İslam Aile Hukukunun Temel Kavramları Gönderen: KOYLU
[Dün, 12:01:39 ÖS]


İnsan Şeytanları Gönderen: KOYLU
[Dün, 11:23:53 ÖÖ]


Bağışlanmayan suç – Şirk Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:43:14 ÖÖ]


Zelzele Sûresi 1 Gönderen: fanidunya
[Dün, 09:20:51 ÖÖ]


Hayattan Esintiler Gönderen: fanidunya
[Dün, 09:08:38 ÖÖ]


Takdir ve Teşekkür Gönderen: fanidunya
[Dün, 09:02:01 ÖÖ]


Nimetin Farkına Varmak Gönderen: fanidunya
[Dün, 08:55:10 ÖÖ]