Gönderen Konu: Boşanma  (Okunma sayısı 2938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı melek

  • Global Moderator
  • *****
  • İleti: 2177
Boşanma
« : Nisan 15, 2024, 10:44:34 ÖS »


Boşanma

Müslüman bulunduğu ülkenin kanunlarına uyar, suç işlemez. Çünkü, suç işleyerek cezaya sebep olmak günahtır. Bunun için evlenme ve boşanma işlerinde mevcut kanunlara aykırı hareket edilmemelidir. Resmi işlemler tamamlandan dini nikah yapılmamalıdır. Boşanmada da, hem dine hem de kanuna aykırı hareket edilmemelidir.

Dinimize göre boşanma şöyle olmaktadır:

Boşamak için kullanılan kelimeleri erkeğin hanımına karşı söylemesi ile talak yani boşama hasıl olur.

Boşamak için kullanılan sözler iki çeşittir: Açık sözler ve kinayeli sözler.

 "Sen benden boş ol", "Seni boşadım", gibi sözler açık sözdür. Bu sözler, şaka olarak veya şaşırarak da söylenince, anlamını bilmese bile, boşamış olur.

"Seni bıraktım, seni terk ettim" kelimeleri, çok kullanıldığı için açık söz kabul edilir

Evlilikte üç bağ vardır. Yani, boşama sözü üç defa takrarlanırsa, "seni boşadım, boşadım, boşadım" derse, veya "seni üç defa boşadım" derse üç bağı birden koparmış, geri dönüşü olmayacak şekilde boşamış olur. Bu sözlerden herhangi biri bir defa söylendiğinde, pişman olunmuş ise, (Önceki nikaha döndüm) demesi yetişir. Yahut, önceki nikaha dönmek niyeti ile öpmesi veya şehvetle elinden tutması da yetişir. Nikah tazelenmiş olur.

 "Babanın evine git!", "Defol git", "Cehenneme git", "Senin kocan değilim artık", gibi, başka anlamlarda da kullanılan sözler kinayeli, kapalı sözlerdir. Bu sözler, boşamak niyeti ile söyleyince boşamış olur. Buna bain talak, yani iddet müddeti içinde geri dönüşü olmayan boşama denir.

Bu şekilde boşamada, iddet müddeti geçip yeniden nikah yapılmadıkça bir araya gelinemez..

Kayın pederine"Ben senin kızını istemem, kime ister ise varsın" demek ve hanımı gezmek için izin istediğinde, "Ben seni ip ile bağlamadım git" "İstediğin yere gidersin. Bana hanım olmazsın" veya "Artık ben seni istemem. "Seni boşamak istiyorum" gibi şeyler söylese, boşamak niyet etmedikce, boşamış olmaz.

 "Şart olsun", "Dilediğini yap" sözleri, boşamak anlamında kullanılan yerlerde, hanımına böyle söyleyince, niyet etmese bile, bir bain talak olur

Hanımına, anam, kızım, kardeşim demekle boşama olmaz. Fakat şimden sonra kardeşim ol derse, boşama olur.

Kinayeli sözle boşamada, bain talak iddetinde, hanımının odasına giremez. Kadın süslenemez. İddet sonunda yeniden nikah gerekir.

Boşamada, sayı bildirilmezse bir boşama olur. Üç veya fazla sayı söylerse, üç talak ile boşamış olur. "Bedenimdeki kıllar adedince" veya "Denizdeki balıklar adedince" yahut "Gökdeki yıldızlar kadar" veya "üçten dokuza" deyince, yine üç boşama olur.

Hanımını boşayan erkeğin akıllı ve uyanık olması gerekir. Serhoşun, hastanın ve tehdit edilen kimsenin sözü ile veya mektubu ile boşama geçerli olur. Mektup kadının eline vardığı anda, boş olur.

 Delinin, bunağın, baygının, uyuyanın ve hastalıkla ve kızarak dalgın olanın söylemesi ile boşama olmaz. Kızarak dalgın olmak, söylediğini bilmemek demektir. Bu da iki türlü olur: Manasını bilmeden, kastetmeden söyleyince,boşama olmaz. Manasını bilerek ve istiyerek söyleyip, sonra söylediğini bilmemek, hatırlamamaktır. Bu sözünü iki şahit işitip, (Evet sen böyle söyledin) derlerse, boşama olur.

Bir odada veya tenha bir yerde hiç beraber kalınmamış ise, bir kere boşayınca, kadın iddet beklemeden başkası ile evlenebilir.

Hanımına başka başka üç zamanda birer kere boşarsa veya "Üç kerre boşadım" derse, geri dönüşü olmayacak şekilde nikah bozulmuş olur.

İddet, boşanmadan sonra, kadının yeniden evlenmesi haram olan zamandır.İlk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar olan zamandır. Hayz görmüyorsa, bu müddet, talak için üç ay, ölüm için dört ay on gündür.

Hanıma karşı iyi huylu, güler yüzlü olmalı. Onun yanlış hareketlerine, akla uymıyan sözlerine ve işlerine sabr etmelidir. Onunla tatlı konuşmalı. Onun seviyyesine ve aklına uymalıdır. Onunla şakalaşmalı, oynamalıdır. Yimede, giyinmede, gücü yettiği kadar eli açık olmalıdır.

Müslümanlıkta, kadınların bilmesi farz olan şeyleri, muhakkak öğretmelidir.

Hanımının giyinmesinde, evden dışarı çıkmasında, çok sıkı davranmamalı ve başı boş da bırakmamalıdır. Kendini ve hanımını şüpheye, iftiraya düşürecek hallerden sakınmaya çok önem vermelidir.

Hanımını, yabancı erkeklerin bulunduğu yerlere göndermemelidir.

Ev işleri ile vakit geçirmesi, onun zevki olmalıdır. Ona sert davranmamalıdır. Şaka olarak da, kızgın olunca da, hiçbir zeman boşamak, ayrılmak lafını ağza almamalı, bir defa daha evlenmek lafı etmemelidir.

Mubah ettiği halde, Allahü teâlânın sevmediği bir şeydir, boşanmak...

Bir ailenin yıkılması sebep olmak büyük vebal getirir. Zaruri bir durum

olmadığı müddetçe boşanmaya tevessül etmemelidir.

 Hadsi-i şeriflerde buyuruldu ki:

( Evlenin, boşanmayın. Zira talaktan,boşanmadan Arş-ı Ala titrer. )

( Üç şeyin şakası da, ciddisi de sahihdir. Nikah, talak, talaktan dönmek.)

(Allahü teâlânın hiç sevmediği helal şey talaktır )

Boşanmaya yol açacak hallerden şiddetle kaçınmalıdır. Hanıma karşı iyi huylu, güler yüzlü olmalı. Onun yanlış hareketlerine, akla uymıyan sözlerine ve işlerine sabr etmelidir. Onunla tatlı konuşmalı. Onun seviyyesine ve aklına uymalıdır. Onunla şakalaşmalı, oynamalıdır.

Yimede, giyinmede, gücü yetdiği kadar eli açık olmalıdır. Dinde, Müslümanlıkda, kadınların bilmesi farz olan şeyleri, elbette öğretmeli, dine uyan, doğru din adamlarının yazmış olduğu ilmihal kitabı alıp, okutmalıdır.

 Çok hanımsi olan, aralarında adalet, eşitlik yapmalıdır. Bunların hepsi sünnetdir. Zevcenin giyinmesinde, evden dışarı çıkmasında, çok sıkı davranmamalı ve başı boş da bırakmamalıdır. Kendini ve hanımsini şübheye, iftiraya düşürecek hallerden sakınmağa çok önem vermelidir.

Hanımıi, yabancı erkeklerin bulunduğu yerlere göndermemeli, yabancıları görmesine mani’ olmalıdır. Ev işleri ile vakt geçirmesi, onun zevkı olmalıdır. Ona sert davranmamalıdır. Şaka olarak da, kızgın olunca da, hiçbir zaman boşamak, ayrılmak lafını ağza almamalı, bir def’a daha evlenmek lafı etmemelidir.

İNTERNET RADYOMUZ. 24 SAAT YAYINDADIR.

RADYO  FANİDUNYA FM
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

 


* BENZER KONULAR

2024 -Akif Tuncer - Visâl - Single 320 kbps + Flac Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 08:35:42 ÖS]


Çocuk Eğitiminde Aile Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:21:26 ÖÖ]


Çocuğumuza Namazı Nasıl Sevdiririz Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:15:14 ÖÖ]


İstemedigimiz Davranislara Cezasiz Nasıl Engel Olabiliriz Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:05:01 ÖÖ]


Görgü Kuralları Konusunda Çocuğunuza Başkalarını mı Örnek Gösteriyorsunuz Gönderen: KOYLU
[Dün, 10:00:42 ÖÖ]


Hadîsler Işığında Çocuk Terbiyesi Gönderen: KOYLU
[Dün, 09:53:45 ÖÖ]


Rabbimize Yakınlığın Nişanesi – Kurban Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 07:14:36 ÖÖ]


Yolculuğumuz Nereye Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 07:09:39 ÖÖ]


İnfak - Allah’a Verilen Güzel Borç Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 07:03:02 ÖÖ]


Nafile İbadetlerde Ölçü Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 06:56:57 ÖÖ]


İnsan Kızınca Ne Yapmalı Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 06:36:03 ÖÖ]


2024 - Fatih Doğaner - Gönülden İlahiler 192 kpbs Gönderen: fanidunya NET
[Mayıs 28, 2024, 08:23:34 ÖS]


Bayram Büyükoruç - Albümdışı ve Single Eserleri 320 kbps Gönderen: fanidunya NET
[Mayıs 28, 2024, 11:18:20 ÖÖ]


Kibir Belirtileri Gönderen: melek
[Mayıs 28, 2024, 11:01:18 ÖÖ]


Sofi Kimdir Gönderen: melek
[Mayıs 28, 2024, 10:56:21 ÖÖ]


Evde Takva Gönderen: melek
[Mayıs 28, 2024, 10:52:31 ÖÖ]


Öfke'nin Zemmi Gönderen: melek
[Mayıs 28, 2024, 10:46:33 ÖÖ]


Zenginliğin Kötülenmesi ve Fakirliğin Övülmesi Gönderen: melek
[Mayıs 28, 2024, 10:39:16 ÖÖ]


Cimriliğin Tedavisi Gönderen: melek
[Mayıs 28, 2024, 10:23:48 ÖÖ]


RADYOMUA 2 HAZİRAN 26 HAZİRAN ARASI KAPALI OLACAKTIR Gönderen: fanidunya NET
[Mayıs 28, 2024, 10:08:03 ÖÖ]

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41