Gönderen Konu: Bireysel Olarak Ne Yapabiliriz  (Okunma sayısı 494 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fanidunya NET

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 6018
Bireysel Olarak Ne Yapabiliriz
« : Şubat 12, 2024, 11:23:42 ÖÖ »


Bireysel Olarak Ne Yapabiliriz

Dünyanın gözü önünde her gün ayrı bir zulüm uyguluyor İsrail. Filistin’i açlıkla, soğukla, hastalıkla kısacası her türlü zalimlikle sıkıştırıyor.

Haberlerde, sosyal medyada üşüyen, acıdan tir tir titreyen, kolu bacağı kopan, ölen çocuk, genç, kadın, yaşlı videoları görmeye alışır olduk.

Bu durumda kimimiz görmezden, duymazdan geliyoruz yaşanan vahşeti. Çocuğumuzun paltosunu almadan soğukta dışarıya çıktığı zaman üzüldüğümüz kadar üzülmüyoruz maalesef katledilen o çocuklara. Kimimiz de içten içe kahroluyoruz, yiyip bitiriyoruz kendimizi.

Goethe’nin sevdiğim bir sözü var: “Dünya hassas kalpler için bir cehennemdir.” Hassas kalpler, daha çok etkileniyor yaşanan olaydan. Hani İstiklal Şairimiz, Seyfi Baba şiirinde, ziyaretine gittiği fakir komşusuna yardım edemeyecek olunca diyor ya:

“Ya hamiyetsiz olaydım ya param olsa idi”

Herkesin birbirine sorduğu, belki de nefsimizi susturmak istediğimiz bir soru yankılanıyor kulaklarımda: Ne yapabiliriz ki? Evet, bireysel olarak elimize silahları, tankları, tüfekleri alıp İsrail’le savaşmaya gidemeyeceğimize göre Filistin’de zulüm altında kalan din kardeşlerimiz için ne yapabiliriz? Dua edebiliriz. Hadis-i şerifte “Dua müminin silahıdır” buyruluyor.

Buğuz edebiliriz. Hadis-i şerifte, "İçinizden biri bir kötülük görürse onu eliyle, buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin; buna da gücü yetmezse kalbiyle ona buğuz etsin. Bu ise imanın en zayıf derecesidir" buyurulmaktadır. Boykot edebiliriz. Mümkün mertebe kendi çapımızda boykot uygulayabiliriz. Maddi destek verebiliriz. Gıda ve maddi anlamda güvendiğimiz kuruluşlarla Filistin’e destek olmaya çalışabiliriz.

Filistin’e yapılan zulmü sosyal paylaşımlarımızla dillendirerek gündemde tutmaya çalışabiliriz. Maddeler uzatılabilir sevgili dostlar. Rabbim başta Filistin’de olmak üzere, zulüm gören tüm insanların yardımcısı olsun.

Sağlıcakla kalın.

İsmail Aybey.

İNTERNET RADYOMUZ. 24 SAAT YAYINDADIR.

RADYO  FANİDUNYA FM
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41