Gönderen Konu: İman Nedir  (Okunma sayısı 57 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı anadolu

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 626
    • www.fanidunya.net
İman Nedir
« : Ocak 15, 2024, 11:09:56 ÖS »


İman  Nedir

Sözlükte; kesinleşen inanca imân denir.

Hak dinlere göre ise, Allah'a ve imân'ın diğer ilkelerine kesinlikle inanıp, kalben tasdik ve dil ile itiraf etmeye imân denir.

İmân edene MÜ'MİN denir. Bir mü'min imânına bağlı olarak yaşar ve son nefesinde âhiret âlemine imân ile giderse, Allah katında imânı kesinleşir ve "Ancak mü'minler kardeştir" ayetinin gereği..

Dünyadaki mü'min kardeşlerinin her çeşit hayır dualarından yararlanır ve arkasından sürekli sevaplar gelir.

Allah korusun, günahlarının çokluğundan dolayı Cehennem'e girme zorunluluğunda kalsa bile, orada sürekli kalmaz, günahlarından arındığı an, Cehennem'den çıkarılır ve Cennet'teki mü'min kardeşlerine kavuşur.

Ya inanmayanlar? İşte onların işi gerçekten çok zor!

Çünkü aşırı servetleri ve sınırsız yetkileri olsa da! Devletin en üst makamlarında otursalar da! Dünyanın en güçlü ordularının başında olsalar da! Hücrenin çekirdeğini didik didik araştırıp, kromozomların, genlerin şifrelerini çözmeye çalışsalar da!..

Yüce Allah'ın koymuş olduğu, "Her canlı ölümü tadacaktır" kanununu yürürlükten kaldırmaya güçleri yetmeyeceğinden, takdir edilen ömürleri bitince, bu ilâhi kanun gereği ölecekler ve kara toprağa girecekler.

Ya sonra? Sonrası daha korkunç!..

İlk defa yaratılmaları ve ana karnından çıkıp, dünyaya gelmeleri isteklerine bağlı olmadığı gibi…

Kıyâmet olayından sonra yeniden yaratılıp, kabirlerinden fırlamaları da isteklerine bağlı olmayacak ve onlar tıpış tıpış Mahşer'de toplanacak, sonra yargılanıp hak ettikleri cezalara çarptırılacaklar.

Peki, bunlar neden Allah'a inanmıyorlar?

İşte, bunun cevabı, çok güç! Yani inanmamak çok güç! Çünkü eski çağlarda, ta! Nuh Kavmi ile başlayan inkârcılık, putçuluk hareketi, ne akıl, ne mantık açısından ve ne de bilimsel açıdan ortaya bir gerekçe koyamadıklarından, inanmamak gerçekten çok güç!..

Diğer yandan eşyanın tabiatına ters düşen inkârcılık, akıl ve mantıkla bağdaşmadığından ve insanın doğası ile örtüşmediğinden, doğal olarak inkârcılar ruhsal açıdan tatmin olup, huzur bulamadıklarından…

Aynı tür oyuncaklardan bıkan çocuklar gibi, eski çağlarda Nuh Kavmi döneminde başlayan ve uzay çağına kadar gelen inkârcılar da, aynı tür sahte ilahlardan bıkarak, her dönemde başka başka ilâhlar icat etmişlerdir.

İlâhlaştırdıkları kişilerin adına diktikleri putların önünde duygusal söylemler, renkli ve görkemli törenlerle geçici olarak az çok nefsânî duygularını tatmin etseler de!..

Ruhsal açıdan tatmin olamadıkları ve mânevî huzuru bulamadıkları için hırçın, acımasız ve hoşgörüsüz olurlar. Özellikle güçlü oldukları dönemlerde insan hakları, din ve inanç özgürlüğü gibi temel ilkeleri kısıtlayarak ve çifte standart uygulayarak, gerçek mü'minlere her türlü baskı ve zorbalığı yapmaktan çekinmezler.

Yüce Allah şöyle buyuruyor:

"Ey insanlar! Siz ve sizden öncekileri yaratan Rabbiniz'e ibâdet (kulluk) edin ki, korunanlardan olasınız"(Bakara, 21)

Yüce Allah bu âyetinde, "Ey insanlar! Irkınız, renginiz, diliniz ve önceki sapık görüşleriniz ne olursa olsun, sizi ve sizden önceki bütün varlıkları yaratan, sizin ve bütün âlemlerin Rabbi olan Allah'a ibâdet (kulluk) edin ki dünyada günahlardan ve âhirette Cehennem'den korunanlardan olasınız" buyuruyor.

Sevgili kardeşlerim! Ön yargılardan arınan ve sağ duyusu ile düşünen bir insan..

Bizi ve bizden önceki bütün varlıkları yaratan, bizim ve bütün âlemlerin Rabbi olan yüce Allah'tan başkasına kul olabilir mi? Onlara tapınabilir mi?

Sapık görüşlerin, sapık ideolojilerin kurbanı olabilir mi? Sapık rejimlerin din karşıtı katı kurallarına din gibi bağlanabilir mi?

Ey nefsinin tutsağı olan zavallı insan! Lütfen başını kaldırıp, Güneş'e, Ay'a ve yıldızlara bak!

Soluduğun havaya, içtiğin suya ve yediğin gıdalara bak! Bastığın toprağa ve bedensel yapına bak!

Her şeyin aynı maddelerden (atomlardan) yaratıldığını, her şeyin aynı ilâhi kurallara bağlı olduğunu ve her şeyin hal dili ile Allah bir dediğini anlarsın.

Bir de atomlar âlemine bakalım!

Madde âleminin temel yapısını oluşturan ve hayal edemeyeceğimiz kadar küçücük varlıklar olan atomlar, yüce Allah'ın birliğini ve kudretini gösteren kesin kanıtlardır.
Elimize bir toplu iğne alalım ve bu iğnenin ucunda milyonlarca atom bulunduğunu düşünelim!

Bu küçücük atomların bir de çekirdeği var. Çekirdek atomun çapından tam 100 Bin defa daha küçük olduğundan, atomla çekirdek arasında korkunç bir boşluk vardır. Eğer bu boşluk olmasaydı koskocaman dünyamız küçücük bir tepecik kadar olur ve bir çay kaşığı toprağı onlarca tır taşıyamazdı.

Diğer yandan, bu küçücük atomların küçücük çekirdeklerinde artı elektrik yüklü protonlarla, yüksüz nötronlar ve çekirdeğin etrafında hızla dönen eksi elektrik yüklü elektronlar var.

Allah katında zerre ile küre (atom ile yıldız) arasında bir fark olmadığından, atomun çekirdeğine korkunç bir enerji depolamış ve atomun çalışma sistemini belirli kurallara bağlamıştır.

Atomun çalışma sistemini düzenleyen ilâhi kurallardan bazıları şunlardır;

1- Gezegenleri Güneş sisteminde tutan kuvvet gibi, atomları bir arada tutan Çekim Kuvveti.

2- Çekirdeğin etrafında, ışık hızının yaklaşık yarısına yakın bir hızla dönen elektronların dağılmalarını önleyen Elektro Manyetik Kuvvet.

3- Çekirdekteki protonlar aynı işarette elektrik yüklü oldukları halde, birbirlerini itmeden yakın mesafede durmalarını sağlayan Nükleer Kuvvet gibi…

Atomlar ister katı, ister sıvı ve ister gaz halinde olsun, yüce Allah'ın koymuş olduğu sistemin dışına çıkamaz ve kendiliğinden başka bir düzene geçemez.

Yerler, gökler ve madde âlemindeki bütün varlıklar, atomlardan meydana geldiğine göre,
Atomlar için geçerli olan kurallar, yerler gökler ve bütün varlıklar için de geçerlidir ve yüce Allah, bütün âlemlerin Rabbidir.

Canlılar âlemine baktığımızda!

İster bitki, ister hayvan ve ister insan olsun, canlılar da atomlardan meydana gelmektedir.
Hayat ilâhi bir sırdır. Yüce Allah dilediği an, dilediği toprak maddelerine (atomlara) hayat verip, onları canlı varlıklar şekline dönüştürdüğü gibi,

Dilediği anda, dilediği canlı varlıklardan hayatı alıp onları tekrar toprak maddelerine (atomlara) dönüştürür.

Yüce Allah'ın hayat verdiği toprak maddeleri (atomlar) bitki kökleri tarafından emilip, canlı organizma yolu ile organik maddelere dönüşerek, canlı bedenlerde, canlı hücreler olurken…

Yüce Allah'ın hayatına son verdiği canlı hücreler ve canlı bedenler de, çürüme olayı dediğimiz fiziksel ve kimyasal parçalara bölüne bölüne tekrar aslına yani toprak maddelerine (atomlara) dönüşürler.

Ey insanoğlu! Allah aşkına ön yargıdan arın ve düşün! Şu anda yaşın ve işin ne olursa olsun! Malın, mülkün, makamın, rütben ve yetkin ne olursa olsun!

Atom yığınlarından oluşan geçici bir görüntüsün!

Çünkü sen de atom yığınlarından yaratıldın. Sen de döl yatağında yattın ve oradan dünyaya geldin.

Çocukluk ve gençlik dönemlerin nasıl hayal gibi geçti ise bugünün de, geleceğin de hayal gibi geçecek ve SEN kendini kara toprakta bulacaksın!..

Senin gibi atom yığınlarından oluşan geçici görüntüleri ilâhlaştırıp, putlaştırma! Çevrendeki geçici görüntülere aldanma!

Nefsini aş!, Çevreni aş!, Atom yığınlarını aş! Ve seni yaratan Rabbine ulaş!..

İNTERNET RADYOMUZ. 24 SAAT YAYINDADIR.

RADYO  FANİDUNYA FM
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

 


* BENZER KONULAR

Kadınlara Dair Kur’ani Hükümler 5 Gönderen: fanidunya NET
[Bugün, 01:51:14 ÖS]


Kadınlara Dair Kur’ani Hükümler 4 Gönderen: fanidunya NET
[Bugün, 01:45:26 ÖS]


Kadınlara Dair Kur’ani Hükümler 3 Gönderen: fanidunya NET
[Bugün, 01:41:46 ÖS]


Kadınlara Dair Kur’ani Hükümler 2 Gönderen: fanidunya NET
[Bugün, 01:36:04 ÖS]


Kadınlara Dair Kur’ani Hükümler 1 Gönderen: fanidunya NET
[Bugün, 01:30:58 ÖS]


Sadaka ve Dua Gönderen: fanidunya NET
[Bugün, 07:31:32 ÖÖ]


Bütün Yıl Oruç Tutmuş Sayılmak Gönderen: fanidunya NET
[Bugün, 07:25:27 ÖÖ]


Nikah ve Evlenmek Gönderen: melek
[Dün, 10:49:27 ÖS]


Boşanma Gönderen: melek
[Dün, 10:44:34 ÖS]


Kaç Nefes Kaldı Ömürden Geriye Gönderen: melek
[Dün, 10:28:51 ÖS]


İslam'da Adalet Gönderen: melek
[Dün, 10:18:14 ÖS]


Sahip Çıkmak Gönderen: melek
[Dün, 10:07:38 ÖS]


Günahlardan Sakınmak Salih Amel İşlemek Gönderen: melek
[Dün, 09:52:02 ÖS]


Hüseyin Arı - Single Eserleri Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 08:52:30 ÖÖ]


Ne İdik Ne Olduk Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:23:51 ÖÖ]


Sen-Ben Yok Biz Var Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:20:52 ÖÖ]


Gerçek Fatih Kendini Fethedendir Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:17:25 ÖÖ]


Hep Umut Taşımalı İmanlı Yürekler Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:10:25 ÖÖ]


Allah'ın Affı Sonsuzdur Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:05:29 ÖÖ]


Hayatı Kul Olarak Yaşamak Gönderen: fanidunya NET
[Dün, 07:33:19 ÖÖ]

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41